Kari-Pekka Kyro: Norwegia jest światowym liderem w dziedzinie manipulacji

fot: YLE.fi

fot: YLE.fi
fot: YLE.fi

Kari-Pekka Kyrö, były trener reprezentacji Finlandii zamieszany w aferę dopingową w 2001 roku, w ostrych słowach wypowiedział się o tuszowaniu dopingu w norweskich biegach narciarskich. Fin porównywał także Norwegów z Rosjanami.

Kari-Pekka Kyrö kibicom narciarstwa biegowego może kojarzyć się głównie z aferą, która wybuchła w 2001 roku. Wtedy u sześciu reprezentantów tego kraju stwierdzono doping krwi, a ówczesnego trenera zdyskwalifikowano i nazwano “architektem” całego procederu.

Fin w ostrych słowach wypowiedział się teraz o Norwegach. Kyrö uważa, że reprezentacja zawsze ma wsparcie kibiców i działaczy, bez względu na to co by zrobiła. – Jest tylko jeden kraj na świecie, oprócz Rosji, gdzie wspiera się i przeprasza sportowców złapanych na dopingu. Chodzi mi oczywiście o Norwegię. Oni działają podobnie jak Rosjanie – tłumaczy 53-latek. – Dzieje się dokładnie to o czym mówiłem 10 i 20 lat temu. Wydaje się, że Norwegowie nie są tylko liderem jeśli chodzi o wyniki osiągane w biegach narciarskich, ale również światowym liderem w dziedzinie manipulacji chemicznej – dodaje.

Były trener reprezentacji Finlandii sugeruje także konieczność śledztwa w ojczyźnie Therese Johaug. – WADA powinna zbadać Norweski Związek Narciarski, komisje antydopingowe oraz działalność FIS-u. To bardzo trudne zadanie, ale jestem pewien, że WADA sobie z tym poradzi – kończy Kyrö cytowany przez szwedzki “Expressen”.

Źródło: Expressen

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.