Kamil Stoch w najlepszej trójce Pucharu Świata – analiza klasyfikacji generalnej i Pucharu Narodów

Raw Air już za nami. Dla Polaków turniej przebiegał ze zmiennym szczęściem. Skocznie w Norwegii nie były tym razem łaskawe dla Kamila Stocha. Nasz mistrz olimpijski mimo małego dołka formy i tak zapewnił już sobie miejsce w czołowej trójce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Do końca sezonu pozostały dwa konkursy indywidualne oraz jeden drużynowy. Wszystkie na jednej z największych skoczni świata – Letalnicy. Planica to miejsce, w którym wielokrotnie rozgrywały się losy kryształowej kuli. Jednak nie tym razem. Japończyk Ryoyu Kobayashi (1905 pkt) triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zapewnił sobie znacznie wcześniej, jeszcze podczas zakończonego wczoraj turnieju Raw Air. Tej zimy wygrał aż dwanaście konkursów. Drugie miejsce w klasyfikacji zajmuje Stefan Kraft. Austriak z dorobkiem 1317 pkt wyprzedza Kamila Stocha o 66 pkt. Oboje mogą być już pewni miejsca na podium ale ostateczna walka, który z nich zajmie drugą pozycję rozegra się w Planicy. Ostatnie konkursy wskazują na to, iż Kraft jest faworytem, ale Stoch w Planicy czuje się świetnie, co udowodnił w ubiegłym roku, gdy zwyciężył w obu indywidualnych konkursach. Tuż za podium plasuje się Piotr Żyła (1021 pkt), który musi uważać za Roberta Johanssona (953 pkt). Czołową szóstkę zamyka Dawid Kubacki (912 pkt). Właśnie ta trójka rywalizować będzie o miejsca od 4 do 6. W trzydziestce plasuje się także Jakub Wolny, który wczoraj osiągnął swój życiowy wynik, zajmując miejsce tuż za podium. Wolny zgromadził do tej pory 284 pkt.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

Znacznie ciekawiej wygląda sytuacja w Pucharze Narodów. Tutaj nikt nie jest pewny wygranej. Liderem klasyfikacji nadal jest Polska. Nasza drużyna zdobyła 5416 pkt. Drugie miejsce zajmują Niemcy z dorobkiem 5028 pkt. Polacy mają 388 pkt przewagi ale nie jest ona jeszcze bezpieczna. Walka o trzecie miejsce również nie jest rozstrzygnięta. Na razie minimalnie lepsi są Japończycy, którzy mają 4293 pkt. Po piętach depczą im Austriacy, którzy tracą do Azjatów zaledwie 65 pkt.

Klasyfikacja Pucharu Narodów

Pozostaje jeszcze jedna klasyfikacja, w której rywalizacja o zwycięstwo nadal trwa. Po czterech konkursach indywidualnych na skoczniach do lotów narciarskich w zestawieniu lotów prowadzi Ryoyu Kobayashi. Japończyk ma 227 pkt. Drugi jest Markus Eisenbichler ze stratą 16 pkt, a trzeci Kamil Stoch, który traci 20 pkt. O wygraną mogą jednak powalczyć nie tylko ci trzej zawodnicy, ale również Stefan Kraft, który z dorobkiem 196 pkt zajmuje czwarte miejsce. Za nim dwaj Polacy: Piotr Żyła (179 pkt) i Dawid Kubacki (175 pkt).

Klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich

źródło: informacja własna

Anna Felska

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.