Kamil Stoch krzywdzony przed sędziów? Tak twierdzą Norwegowie

fot. Tomasz Markowski

Kamil Stoch to w opinii niemal każdego eksperta skoków narciarskich najpiękniej skaczący zawodnik na świecie. Mimo to, bardzo rzadko otrzymuje najwyższe noty od sędziów. Zdaniem norweskich ekspertów to nieporozumienie. – Jest to zachowanie koniunkturalne i tchórzowskie – stwierdził respektowany norweski sędzia Ole Walseth. 

fot. Tomasz Markowski

Wraca temat not sędziowskich. W Norwegii zorganizowano specjalny panel dyskusyjny, podczas którego eksperci debatowali nad systemem oceniania w skokach narciarskich. Około 20 arbitrów zgodnie stwierdziło, że w tym sezonie najbardziej pokrzywdzonym zawodnikiem jest Kamil Stoch. Ich zdaniem zbyt często zdarza się, że polski skoczek otrzymuje zbyt niskie noty.

– Kamil Stoch to zawodnik, który skacze daleko i pięknie. I zawsze ląduje idealnie, więc aby zauważyć jakieś błędy należałoby obejrzeć powtórki i to przez mocną lupę. Mimo to sędziowie unikają jak ognia przyznania mu noty 20 -stwierdził najbardziej respektowany norweski sędzia Ole Walseth. W spotkaniu brali udział norwescy arbitrzy, którzy z powodu pandemii nie oceniają zawodników w trakcie zawodów tej zimy.

Wspomniany wyżej Walseth nie ma wątpliwości, że problemem może być być system weryfikacji umiejętności sędziów. Jego zdaniem oceniający boją się wystawić zbyt wysokie noty, bo będą one wyraźnie odstawały od pozostałych sędziów i wtedy czeka ich kara.

– Oni się boją wystawiać zbyt wysokie noty i dlatego celują w ich środek, który jest dla nich bezpieczny. Wybierają punktacje w zakresie 18,5-19 ponieważ później nikt nie może się do nich przyczepić. Jest to zachowanie koniunkturalne i tchórzowskie, ponieważ sędzia jest od tego, aby oceniać uczciwie – sprecyzował sędzia i dodał, że Stoch w tym sezonie wiele razy zasłużył na idealną notę.

Podobne zdanie ma ekspert kanału telewizji NRK, były skoczek Johan Remen Evensen, który przyznał: “Widziałem Stocha w Klingenthal na początku lutego i naprawdę nie rozumiem zbyt niskich not sędziów”.

Dodał, że dzisiaj skoki są bardziej perfekcyjne niż przed 20 laty i tego postępu powinno się oczekiwać również od sędziów.

– Złoty medalista na dużej skoczni podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Nagano w 1998 roku Kazuyoshi Funaki nie najlepiej lądując otrzymał pięć not po 20 punktów, więc wystarczy zapytać dlaczego lepiej i piękniej skaczący dzisiaj perfekcyjny Stoch tak rzadko widzi takie oceny – zakończył Evensen.

Źródło: PAP

Mateusz Król
Obserwuj