Kalla i Makarainen z Medalami Holmenkollen. Burza w norweskich mediach

fot. Irek Trawka

fot. Irek Trawka

Charlotte Kalla i Kaisa Makarainen otrzymały Medale Holmenkollen. W norweskich mediach burze wywołał brak wyróżnienia dla Martina Johnsruda Sundbiego. Dlaczego Norwegowie nie przyznali odznaczenia swojemu biegaczowi?

Norweski Związek Promocji Narciarstwa po raz kolejny w historii przyznał wyróżnienia dla sportowców, którzy swoją karierą przyczyniają się wzrostu zainteresowania narciarstwem na całym świecie. Medalami Holmenkollen zostały nagrodzone biegaczka narciarska Charlotte Kalla i biathlonista Kaisa Makarainen. Obie przez całą swoją karierę zaskakują i wzbudzają podziw. O ich sukcesach przypominać nikomu nie trzeba. W norweskich mediach decyzje o przyznaniu medali wzbudziły w tym roku wyjątkowe kontrowersje. Norwegowie oburzyli się, że Martin Johnsrud Sundby nie otrzymał wyróżnienia. – To jest dyskryminacja – powiedział kierownik norweskich biegaczy Vidar Löfshus.

Okazuje się, że komisja pierwotnie planowała przyznanie medalu Martinowi, ale w ostatniej chwili wycofała się. – Medal Holmenkollen jest ogromną nagrodą a wpadka dopingowa Martina w 2016 roku – powiedział Erik Eidie, Sekretarz Generalny Norweskiego Związku Narciarskiego. Te słowa oburzyły Löfshusa. – Czy można dyskryminować zawodnika tylko dlatego, że jest chory na astmę? – pytał Vidar. Przypomnijmy, że Sundby został zdyskwalifikowany w 2016 roku na trzy miesiące za przedawkowanie leków na astmę w sezonie 2014/2015. Anulowano jego wyniki w Toblach i Davos, przez co stracił kryształową kulę i zwycięstwo w Tour de Ski.

Źródło: Expressen.se

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.