Już dawno nie było takich emocji! Kto podniesie w Planicy Kryształową Kulę?

Do zakończenia Pucharu Świata pozostały już tylko 2 konkursy indywidualne, a my wciąż nie wiemy, kto podniesie za tydzień Kryształową Kulę. Już dawno walka o triumf w końcowej klasyfikacji nie była tak zacięta. W następny weekend w Planicy rozstrzygną się także losy małej Kuli za loty.

Fot. Bobo

Kobayashi, czy Geiger?

W miniony weekend zawodnicy rywalizowali w dwóch konkursach indywidualnych na skoczni mamuciej w Oberstdorfie. Przed rozpoczęciem rywalizacji na południu Niemiec, Ryoyu Kobayashi miał nad Karlem Geigerem 58 punktów przewagi. W pierwszym konkursie obaj panowie zajęli miejsca pod koniec czołowej dziesiątki i Geiger odrobił do swego rywala 3 punkty. W niedzielę jednak zaatakował Japończyk. Zajął szóstą pozycję, wyprzedzając Niemca o 3 lokaty. Pozwoliło mu to na powiększenie przewagi do 66 punktów. Weekend w Oberstdorfie wypadł zatem na plus dla Japończyka, ale Ryoyu nadal nie może być pewny końcowego sukcesu.

Walka o podium

Daleko za plecami czołowej dwójki toczy się norweska walka o najniższy stopień podium końcowej klasyfikacji. Trzeciego Halvora Egnera Graneruda spróbuje zaatakować Marius Lindvik, który traci do rodaka 65 punktów. Czołową piątkę zamyka Stefan Kraft. Austriak nie ma jednak większych szans na wskoczenie na podium. Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła, zajmuje 14 pozycję. Na 18 miejscu plasuje się z kolei Kamil Stoch.

Klasyfikacja generalna

Trochę historii

Ostatni raz tak zaciętą rywalizację o Kryształową Kulę mieliśmy 5 lat temu, w sezonie 2016/2017. Wówczas, na 2 konkursy przed końcem, Stefan Kraft prowadził z przewagą 31 punktów nad Kamilem Stochem. Jak pamiętamy, ostatni weekend w Planicy okazał się popisem Austriaka, który wygrał oba konkursy. Najbardziej pamiętna walka o końcowy triumf miała jednak miejsce w 2015 roku. Przed zawodami w Planicy Severin Freund miał 94 punkty przewagi na Peterem Prevcem. Niemiec pozwolił jednak dogonić się Słoweńcowi i obaj zakończyli sezon z identyczną liczbą punktów. Kryształową Kulę podniósł Freund, dzięki większej liczbie wygranych konkursów.

Lotnicy też walczą o swoją nagrodę

W cieniu walki o triumf w klasyfikacji generalnej PŚ, toczy się rywalizacja o małą Kulę za loty. Po dwóch konkursach w Oberstdorfie na prowadzeniu znajdują się ex aequo Timi Zajc i Stefan Kraft. Trzecią pozycję zajmuje Ziga Jelar. Do walki o to trofeum będzie chciał włączyć się również Piotr Żyła. W tej chwili nasz reprezentant jest 4 i ma 35 punktów straty do liderów. W Pucharze Narodów prowadzi Austria, która ma 178 oczek przewagi nad reprezentacją Niemiec. Polska znajduje się na 6 miejscu.

PŚ w lotach

Puchar Narodów

Źródło: informacja własna