Jurij Tepes kończy karierę

Słoweński skoczek narciarski Jurij Tepes postanowił zakończyć sportową karierę. – Chciałem zakończyć karierę w Planicy – przyznał.

Jurij Tepes to 31-letni Słoweniec, który na swoim koncie ma niemałe sukcesy. Jego osiągnięcia głównie wiążą się z rywalizacją w lotach narciarskich. W swoim dorobku ma siedem miejsc na podium w konkursach Pucharu Świata, z czego sześć wywalczonych na skoczniach do lotów narciarskich. W zawodach najwyższej rangi zwyciężał dwukrotnie w Planicy – w 2013 i 2015 roku. Ponadto przez lata był ważnym członkiem słoweńskiej drużyny. Jednym z najbardziej pamiętnych konkursów z udziałem Jurija, był w konkurs z Planicy 2015 roku. Wówczas Tepes zwyciężył i oddał skok na 244 m, za co od sędziów otrzymał aż pięć not dwudziestopunktowych. Tym samym przeszkodził Peterowi Prevcowi w zdobyciu Kryształowej Kuli. Zarówno Prevc, jak i Severin Freund mieli identyczną liczbę punktów w przekroju całego sezonu, ale to Niemiec otrzymał Kryształową Kulę, z uwagi na fakt, iż odniósł w sezonie więcej zwycięstw.

Przez ostatnie lata Tepes nie mógł powrócić do dawnej formy. Już przed sezonem 2019/2020 wspominał, że może to być jego ostatnia zima. Zakończeniem kariery miały być Mistrzostwa Świata w lotach w Planicy, które zaplanowane były na marzec tego roku. Z powodu epidemii koronawirusa, czempionat został przeniesiony na grudzień, jednak Tepes postanowił nie podejmować kolejnej próby przygotowań do nowego sezonu.

Syn Mirana Tepesa, również byłego skoczka oraz wieloletniego zastępcy dyrektora Pucharu Świata Waltera Hofera, postanowił pozostać przy skokach narciarskich. Jurij będzie pracował z młodymi skoczkami w klubie w Kranju.

źródło: siol.net