Johaug przyznała się do romansu po latach. Tragiczna historia

fot. M. Król

Nowo wydana biografia Therese Johaug ujawniła wiele nieznanych faktów z życia zawodniczki i zatrzęsła norweskimi mediami. Oprócz zarzutów pod adresem norweskiego związku narciarskiego o zmuszanie do kłamstwa w kwestii dopingu, jednym z najciekawszych wątków jest trwający rok romans biegaczki ze Stenem Andersem, bratem Astrid Uhrenholdt Jacobsen, który w 2014 tuż przed igrzyskami w Soczi popełnił samobójstwo.

fot. M. Król

Do tej pory sześciokrotna medalistka olimpijska  publicznie określała Stena Andersa jedynie  jako swojego przyjaciela. Jednak w swojej biografii „Therese Johaug – cała historia”, norweska biegaczka wyznaje, że byli kochankami przez niemal rok. Opowiada także o żalu i pytaniach, jakie pozostały po śmierci brata Astrid Uhrenholdt Jacobsen, koleżanki z kadry, oraz przez wiele lat rywalki Therese Johaug.

Kontrowersje w Soczi

Podczas igrzysk w Soczi w 2014 r.doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Marit Bjoergen, Therese Johaug, Heidi Weng i Kristin Stoermer Steira podczas jednego ze startów biegły z czarnymi opaskami. Był to gest żałoby po śmierci Stana Andersa, brata Astrid Uhrenholdt Jacobsen. – Złoto cieszy, lecz nie do końca, ponieważ w takiej chwili trudno myśleć o sporcie – powiedziała po biegu Bjoergen, cytowana przez Polskie Radio. – Założyłyśmy żałobne opaski i biegłyśmy dla Astrid  – dodała mistrzyni.

Gest ten nie spodobał się działaczom MKOl, którzy udzielili reprymendy Norweskiemu Związkowi Narciarskiemu. Zachowanie to wywołały wtedy burze w norweskich i światowych mediach. Teraz te wydarzenia nabierają nowego kontekstu w związku z bliską relacją jaka łączyła Stana i Therese.

Źródło: Informacje własne