Johaug ponownie zaskakuje. “Gdybym miała wybrać jeden sport do końca życia, to nie byłyby to biegi narciarskie”

Fot. M. Rudzińska

Therese Johaug, która od jakiegoś czasu z powodzeniem łączy starty w biegach narciarskich z występami na stadionie lekkoatletycznym, w najnowszym podcaście nagranym dla NRK przyznała, że lekkoatletyka to jej ogromna pasja, a samo bieganie daje jej poczucie wolności. Norweżka przy okazji zdradziła swoje cele na najbliższe lata, a także to jaką dyscyplinę wybrałaby gdyby miała ją trenować do końca życia.

W swojej bogatej karierze biegaczki narciarskiej Therese Johaug osiągnęła właściwie wszystko. Norweżka zdobyła  m.in.: trzy Kryształowe Kule za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, piętnaście krążków mistrzostw świata (w tym dziesięć złotych), a także trzy medale olimpijskie. Biegaczka ustanowiła także kilka rekordów, które w najbliższym czasie może być bardzo ciężko poprawić innym zawodniczkom. Mimo tych sukcesów Johaug w ostatnim czasie więcej przyjemności czerpie z… biegania bez nart o czym opowiadała w najnowszym podcaście dla NRK.

– Uwielbiam zakładać buty sportowe i wychodzić na trening, żeby móc poczuć wolność. Wtedy zbliżam się do natury i skupiam się tylko na sobie. Bieganie to ogromna przyjemność, a trenować możesz je gdziekolwiek jesteś – tłumaczy Johaug. – I dlatego ja po prostu uwielbiam biegać – dodaje.

32-latka z Dalsbygda przyznaje, że od dawna wiedziała, że ​​ma talent do biegania. Wytrzymałość, która jest jej atutem na trasie narciarskiej, jest również najważniejszą cechą dla biegacza długodystansowego. Niemniej jednak przez wiele lat Norweżka powstrzymywała się od startów w zawodach lekkoatletycznych, co tłumaczyła presją. – Czułam, że gdybym wcześniej brała udział w takich biegach, ludzie oczekiwaliby ode mnie wygranej. Potem okazało się, że po dwóch startach na stadionie zwróciłam na siebie większą uwagę niż wtedy, gdy wygrywałam zimą – mówi dziesięciokrotna mistrzyni świata.

Norweżka w podcaście odniosła się także do kwestii swojej przyszłości. Biegaczka nie ukrywa, że teraz najważniejsza pozostaje dla niej rywalizacja zimą, ale nie wyklucza, że za kilka lat powalczy nawet o występ podczas letnich igrzysk olimpijskich. – Dziś nadal jestem w pełni skoncentrowana na mistrzostwach świata w 2021 roku i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2022, ale jednocześnie potrzebuję innych wyzwań. I bieganie jest jednym z nich – rozpoczęła Johaug. – A gdybym miała wybrać jeden sport do końca życia, to nie byłoby to bieganie na nartach – skwitowała trzykrotna triumfatorka Pucharu Świata.

Źródło: NRK