Johaug pokonana przez kuzynki Weng, biathloniści wkroczyli do gry

fot. M. Rudzińska

Za nami drugi dzień prestiżowych zawodów nartorolkowych Blink Festival. W piątek zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w biegach rozgrywanych stylem klasycznym, a do gry weszli także biathloniści, którzy walczyli o zwycięstwo w supersprincie.

fot. M. Rudzińska

Biegi:

Piątkowe zmagania podczas Blink Festivalu zostały zainaugurowane prologami, które były przedsmakiem wieczornych biegów pościgowych. Na dystansie 2,6 km kobiet najszybsza była Tiril Udnes Weng, która o półtorej sekundy wyprzedziła swoją siostrę Lottę Udnes Weng i o trzy sekundy kuzynkę Heidi Weng. Czwarta była Tatiana Sorina, a dopiero siódme miejsce zajęła triumfatorka czwartkowego Lysebotn Opp – Therese Johaug.

W biegu pościgowym Tiril Udnes Weng nie dała sobie odebrać zwycięstwa, ale Norweżka do samego końca była naciskana przez swoją bardziej doświadczoną kuzynkę Heidi. Ostatecznie obie reprezentantki Kraju Fiordów dzieliło zaledwie 0,3 sek. Na trzecie miejsce awansowała Johaug, która do zwyciężczyni straciła niewiele ponad dwie sekundy. Najlepsza spoza zawodniczek gospodarzy była Niemka Antonia Fraebel (+42,8 sek).

Wyniki: Prolog kobiet | Bieg pościgowy kobiet

Niemal równolegle z paniami o zwycięstwo w Blink Festivalu rywalizowali panowie, którzy zmagania rozpoczęli od prologu na dystansie 4,2 km. W nim najszybszy był Paal Golberg, która pokonał Havarda Solasa Taugboela (+1 sek) i Gjoerana Holstada Tefre (+6,2 sek). Na czwartym miejscu sklasyfikowany został Simen Hegstad Krüger (+10,2 sek).

Losy zwycięstwa w biegu pościgowym na dystansie 14 kilometrów stylem klasycznym, podobnie jak w gronie kobiet, ważyły się do samego końca. Więcej sił na finiszu zachował drugi po prologu Taugboel, który przeciął linię mety pół sekundy szybciej od prowadzącego po prologu Golberga. Na najniższym stopniu podium sklasyfikowany został Aron Akre Rysstad, a czwarty był Szwed William Poromaa.

Wyniki: Prolog mężczyzn | Bieg pościgowy mężczyzn

Biathlon:

W piątek do walki o jak najwyższe lokaty przystąpili także specjaliści od dwuboju, czyli biathloniści, którzy rywalizowali w supersprincie. Rywalizacja była niezwykle interesująca, a zawodniczki często zmieniały się na prowadzeniu, by ostatecznie zwycięstwo w gronie kobiet na ostatnim strzelaniu zapewniła sobie Francuzka Julia Simon. Drugie miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy Marte Olsbu Roeiseland, która spudłowała trzykrotnie i straciła do triumfatorki osiem sekund. Trzecia była Karoline Knotten (+29,3 sek), a czwarta Justine Braisaz-Bouchet, która fatalnie spisywała się dziś na strzelnicy i miała aż pięć pudeł. Jeszcze gorzej poszło Tiril Eckhoff, która była siódma (6 niecelnych strzałów).

W rywalizacji mężczyzn Norwegowie nie byli już tak gościnni i zajęli sześć pierwszych miejsc. Niemal wszyscy panowie mieli dziś spore problemy ze strzelaniem o czym świadczy duża liczba rund karnych, które musieli pokonywać. Najmniej razy z czołówki pudłował Vetle Sjastad Christiansen i to właśnie on mógł świętować zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Tarjei Boe, który przegrał ze swoim rodakiem o niewiele ponad trzy sekundy. Trzeci był Endre Stroemsheim, a czwarty – z siedmioma rundami karnymi na koncie – finiszował Johannes Thingnes Boe.

Najlepszym zawodnikiem spoza Norwegii był Antonin Guigonnat, który zajął siódme miejsce.

Wyniki:

Supersprint kobiet | Supersprint mężczyzn

Źródło: informacja własna