Johaug ma obawy przez koronawirusa. Wycofa się z Tour de Ski?

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Therese Johaug w rozmowie z dziennikiem Verdens Gang nie ukrywała swojego niepokoju związanego z rozgrywaniem Pucharu Świata w biegach narciarskich w czasach pandemii. Norweżka wprost przyznała, że jej zdaniem nie ma szans na to, aby zimą odbyły się wszystkie zawody, a ona sama rozważa rezygnację z udziału w Tour de Ski. – To jak wiara w Świętego Mikołaja – mówi Johaug.

Do inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich, które są zaplanowane na 27 listopada w Ruce, pozostało pięć tygodni. Wraz z upływającym czasem coraz więcej zawodników i zawodniczek obawia się jednak o to, jak będzie wyglądał sezon zimowy. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) nie podjęła bowiem decyzji o tym, aby ograniczyć liczbę miast-gospodarzy, jak zrobiła to chociażby Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU), która w pierwszych miesiącach zamierza organizować po dwa weekendy z rzędu na jednym obiekcie.

Zaniepokojenia obecną sytuacją nie ukrywa także Therese Johaug, która niedawno udzieliła wywiadu norweskiemu dziennikowi Verdens Gang. Biegaczka przyznała, że jej zdaniem szanse na to, aby zorganizować wszystkie zawody są znikome. – Trudno mi sobie wyobrazić, że uda nam się wystartować we wszystkich biegach. […] Watpię, że wszystkie zawody w tym sezonie będą przebiegały zgodnie z planem. To jak wiara w Świętego Mikołaja – tłumaczy Johaug cytowana przez VG. – Przed nami wiele biegów i długie podróże z kraju do kraju, a to właśnie podróże zwiększają ryzyko zachorowania – dodaje.

Najlepsza biegaczka ostatniego sezonu w rozmowie z dziennikarzami zdradziła także, iż nie jest pewna czy w tym sezonie wystartuje w Tour de Ski, w którym będzie broniła triumfu. – Decyzję podejmę w ostatniej chwili w zależności od sytuacji na świecie i mojej sytuacji zdrowotnej. To trudna i wyczerpująca impreza, a moim celem pozostają mistrzostwa świata w Oberstdorfie. Nie chcę narażać się na niebezpieczeństwo – kwituje Johaug.

Źródło: Verdens Gang