Johaug lepsza od Bjoergen. Obie gwiazdy jednak przegrały

11:45, 19.03.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:13, 19.03.2022

Therese Johaug pokonała swoją słynną rodaczkę Marit Bjoergen podczas prestiżowego maratonu narciarskiego Birkebeinerrennet rozgrywanego na dystansie 54 kilometrów stylem klasycznym. Obie biegaczki musiały jednak uznać wyższość innej Norweżki - Astrid Oeyere Slind. Wspomniana Johaug zajęła drugie miejsce, a na najniższym stopniu podium stanęła Emilie Fleten. Bjoergen finiszowała na piątej pozycji.

Screen - TVP SPORT

Tegoroczny Birkebeinerrennet odbył się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Dwie poprzednie edycje zostały bowiem odwołane ze względu na rosnącą liczbę zakażeń i ograniczenia tym spowodowane. Edycja 2022 została już rozegrana bez problemów i w rywalizacji kobiet była zapowiadana jako pojedynek Marit Bjoergen z kończącą karierę Therese Johaug.

Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. O ile Johaug rzeczywiście do samego końca liczyła się w walce o zwycięstwo w słynnym 54-kilometrowym biegu z plecakiem ważącym co najmniej 3,5 kilograma, o tyle Bjoergen dość szybko odpadła od prowadzącej trójki i nie była w stanie zbliżyć się do liderek na kolejnych kilometrach. We wspomnianej trójce znalazły się Astrid Oeyre Slind, Therese Johaug i Emilie Fleten, która niedługo przed metą odpadła z grupki, gdyż nie była w stanie wytrzymać tempa dyktowanego przed liderki.

Johaug pokonana

Ostatnie słowo w Birkebeinerrennet należało do specjalistki od maratonów narciarskich i triumfatorki tegorocznego Biegu Wazów - Astrid Oeyre Slind. Kwestię zwycięstwa rozstrzygnął sprinterski finisz, w którym Slind nie dała większych szans Johaug i odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo w tym prestiżowym biegu. Obie biegaczki na mecie dzieliła zaledwie sekunda. Na najniższym stopniu podium stanęła Emilie Fleten (+26 sek). Czwarte miejsce zajęła Britta Johansson Norgren (+3:08 min), a na piątej pozycji finiszowała Marit Bjoergen (+3:13 min).

Przypomnijmy, że bardzo dobre wspomnienia z Birkebeinerrennet ma Justyna Kowalczyk, która wygrywała ten bieg trzy razy z rzędu w latach 2017-2019.

Wyniki biegu kobiet

Triumf lidera

W rywalizacji mężczyzn zwyciężył lider klasyfikacji generalnej Visma Ski Classics - Andreas Nygaard. Norweg na finiszu pokonał Szwedów Maxa Novaka i Emila Perssona. Czwarte miejsce zajął znany ze startów w Pucharze Świata Martin Loewstroem Nyenget, który w tym sezonie zwyciężył w biegu na 50 kilometrów w Oslo.