Johannes Høsflot Klæbo: “Po prostu staram się skupić na tym, co mogę zrobić”

fot. xc-ski.de

fot. xc-ski.de

Wyniki sprintu mężczyzn stylem klasycznym nie przyniosły większego zaskoczenia. Mistrzem olimpijskim został Norweg Johannes Høsflot Klæbo, a za nim uplasowali się Włoch Federico Pellegrino oraz startujący pod flagą olimpijską Aleksander Bolszunow. Co mieli do powiedzenia medaliści po starcie?

Klæbo jest najmłodszym złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich w historii biegów narciarskich. Jak na to zareagował? – Słyszałem o tym. Oczywiście, jest to bardzo fajne, ale po prostu staram się skupić na tym, co mogę zrobić. Myślę, że przez to może nadejść dużo presji z zewnątrz, jednak jeszcze lepiej jest wygrać, kiedy radzisz sobie z naciskami.

Prestiż zawodów nieco onieśmielał młodego Norwega. – Nie jest łatwo. Przez ostatnie kilka dni kiepsko sypiałem. Teraz emocje opadły i mogę skoncentrować się na tym, co nadejdzie potem. Oczywiście zamierzam świętować! 

Ten medal wiele dla mnie znaczy – podkreślił 21-latek. – W ciągu ostatnich tygodni odczuwałem sporo presji. Zwycięstwo tutaj jest czymś niewiarygodnym.

Dziękuję wszystkim, którzy uwierzyli we mnie, skakali na kanapie, cieszyli się i radowali razem ze mną! To wielka satysfakcja, za wszelką cenę potrzebowałem tego medalu – mówił na antenie RAI Sport rozemocjonowany Federico Pellegrino.

Włoch nie krył ogromnej radości. – To jest wielki sukces. Wiedziałem, że muszę to zrobić nie tylko dla siebie, ale także dla mojego trenera. Serwismeni wykonali dobrą robotę. Każdy zrobił wszystko, co było możliwe, tak jak ja. Ułożyłem sobie po prostu taktykę, która okazała się skuteczna, aby osiągnąć cel, którym był medal. Może mogłem zaoszczędzić nieco więcej sił w ćwierćfinale, ale każdy sportowiec wie, jakie ciśnienie powoduje postawiony sobie cel.

Ważne było dla mnie to, by zdobyć medal. Jasne, drzwi do złota były otwarte, jednak istotny jest sam fakt zdobycia olimpijskiego krążka. Teraz jestem szczęśliwy, po prostu! Radość jest ogromna, jest medal, ale to nie koniec! Bawimy się dalej! – podsumował nowy wicemistrz olimpijski.

Źródło: nbcolympics.com, gazetta.it, rai.it

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.