Johann Andre Forfang: Jeśli chcemy Pucharu Świata, musimy mieć skocznię

Fot. Angelika Uchacz

Fot. Angelika Uchacz

Norweski zawodnik Johann Andre Forfang nie ustaje w staraniach, aby w jego rodzinnym Tromsø była dostępna skocznia narciarska. Zależy mu na rozwoju dyscypliny wśród miejscowej młodzieży. 

24-latek od kilku lat wyrażał nadzieję na to, że w jego mieście rodzinnym, jakim jest Tromsø zagoszczą zawody Pucharu Świata. Zależy mu również na tym, aby młodzież miała obiekt na którym będzie można odbywać treningi na miejscu. Pojawiła się jednak data – do marca 2024 roku mają powstać skocznie K-120 oraz K-90. Kompleks będzie nosić nazwę Arktisk Arena. Inwestycja ma zostać zrealizowana na Kvaløya, części wyspy na zachód od Tromsø. Miasto jednak słynie z rozważania dużych projektów, a następnie ich nierealizowania.

– Jesteśmy w bardzo dobrym miejscu z realizacją Arktisk Arena i realizacja tego projektu będzie bardzo ważna z punktu widzenia końca mojej kariery. Będę kontynuować, dopóki nie będę mógł konkurować w domu – mówił Johann Andre Forfang dziennikowi iTromsø. Obecnie koszty inwestycji szacowane są na około 600 milionów NOK, czyli około 55 milionów Euro. Projekt ten ma ogromne znaczenie dla Norweskiego Związku Narciarskiego, więc nawet 70% kosztów ma zostać pokrytych z funduszy Związku oraz innych dotacji rządowych.

Skoczek z Tromsø SK doskonale zdaje sobie sprawę z bardzo wysokich kosztów takiej inwestycji, ale zwraca uwagę na fakt, iż międzynarodowe konkursy skoków narciarskich zarabiają najwięcej ze sportów zimowych. Nie jest jednak powiedziane,  że na skoczni można zarabiać tylko w zimie oraz jest przeznaczona tylko dla zawodników na wysokim poziomie. – Istnieje wiele opcji komercyjnych. Na parterze będzie amfiteatr oraz trybuna, naturalne miejsce dla koncertów. Na obiekcie można zarabiać przez cały rok – mówił Forfang. Możliwe są również zastosowania w okolicznych regionach w lecie oraz w zimie. Miejscowość dysponuje obszarami narciarskimi, a także szkołą średnią z salą wielofunkcyjną, która według opinii zawodnika mogłaby pełnić funkcję “światowej klasy kampusu” w połączeniu ze skocznią narciarską.

Źródło: iTromso.no/skispringen-news.de