Jewgienij Ustiugow z szansą na rehabilitację

Fot. Peter Porai-Koshits/Wikipedia

Zdyskwalifikowany w lutym bieżącego roku za naruszenie przepisów antydopingowych, trzykrotny rosyjski medalista olimpijski w biathlonie, Jewgienij Ustiugow, ma szansę zostać uniewinnionym. Rosjanin złożył bowiem odwołanie w tej sprawie. Jak informuje rosyjska agencja informacyjna, jego apelacja zostanie rozważona przez Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu (CAS).

Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, 13 lutego 2020 roku Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) ogłosiła w oficjalnym komunikacie, iż dwukrotny medalista biathlonowych mistrzostw świata oraz trzykrotny medalista olimpijski – Jewgienij Ustiugow – winny jest przyjmowania oxandrolonu. Efektem podjętych decyzji było anulowanie owemu zawodnikowi rezultatów osiągniętych przezeń w okresie od 27 sierpnia 2013 roku do końca sezonu 2013/2014 (tj. do 23 marca 2014 roku). Należy zauważyć, iż w okresie tym urodzony w Krasnojarsku biathlonista wywalczył wraz z kolegami z drużyny złoty medal w biegu sztafetowym na igrzyskach olimpijskich w Soczi.

Od momentu wydania decyzji przez IBU zawodnik z Rosji miał 21 dni na odwołanie się od niekorzystnych dla niego postanowień. Z prawa tego skorzystał. W październiku trwającego roku CAS ma podjąć ostateczną decyzję w opisywanej sprawie. Jeśli organ ten odrzuci apelację Ustiugowa, biathlonista pozostanie bez złotego medalu olimpijskiego. Stracą go również jego koledzy z reprezentacji – Anton Szypulin, Dmitrij Małyszko oraz Aleksiej Wołkow. Ponadto, utrata medalu przez rosyjską sztafetę pociągnie za sobą spadek Rosjan z pierwszego miejsca w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich w Soczi.

Jewgienij Ustiugow zawodniczą karierę zakończył po sezonie 2013/2014. Na swoim koncie ma wiele sukcesów, w tym między innymi wspomniane już trzy medale olimpijskie i dwa krążki wywalczone na mistrzostwach świata. W zmaganiach o Kryształową Kulę jego najlepszym osiągnięciem była czwarta pozycja na zakończenie sezonu 2009/2010.

Źródło: siol.net