Jest werdykt komisji, Norwegowie nie nadużywali leków na astmę

fot: aremobility.com

fot: aremobility.com
fot: aremobility.com

Powołana we wrześniu międzynarodowa komisja śledcza, która miała zbadać masowe stosowanie leków na astmę przez norweskich biegaczy stwierdziła, że w tych praktykach nie znalazła nic niedozwolonego.

Specjalnie powołana komisja miała międzynarodowy skład, aby wykluczyć stronniczość ze strony Norwegów. W jej gronie znalazło się miejsce dla szwedzkiego profersora Kjella Larssona z instytutu medycznego Karolinska, duńskiego lekarza specjalizującego się w chorobach płuc Larsa Pedersena, przewodniczącej fińskiego komitetu antydopingowego i specjalistki medycyny sportowej Katji Mjoesund oraz norweskiej prokurator Kateriny Rise (przewodnicząca) oraz norweskiej profesor Reidun Foerde z centrum etyki medycznej przy uniwersytecie w Oslo.

Na końcowy raport przyjdzie jeszcze poczekać, ale komisja przedstawiła częściowe wyniki śledztwa przeprowadzonego w Norwegii. Wynika z niego, że nie znaleziono ani jednego przypadku niestosownego, niedozwolonego lub nieetycznego aplikowania lekarstw zarówno u chorych na astmę zawodników, jak i u zdrowych. Komisja zaznaczyła również, że aplikowanie lekarstw na astmę miało na celu tylko profilaktykę.

Przypomnijmy, że bezpośrednim powodem powołania komisji był reportaż norweskiej TV2, w którym ujawniono, że lekarze namawiali młodych sportowców do stosowania leków na astmę, nawet jeśli biegacze nie mieli stwierdzonej tej choroby.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.