Jesienny raport z torów lodowych. Tor bobslejowy w Polsce, sezon bez medalisty MŚ i biało-czerwoni w Soczi

fot. COS

W kalendarzy oficjalnie mamy jesień, a zatem tę porę roku, w trakcie której rozpoczyna się zima. Może nie ta astronomiczna, ale na pewno sportowa. Coraz bliżej jesteśmy zatem sezonu na torach lodowych. Jedyni przygotowują się do rywalizacji, inni leczą kontuzja a kolejni planują spore inwestycje w Polsce. O tym właśnie w naszym jesiennym raporcie. 

fot. COS

W Dusznikach powstanie tor bobslejowy

Zaskakujące wieści płyną do nas z Dolnego Śląska. Duszniki-Zdrój doczekają się uruchomienia Centralnego Ośrodka Sportu. W ramach tej idei na inwestycje w tym mieście przeznaczonych zostanie łącznie 500 mln złotych. Dzięki temu właśnie w tym regionie zaplanowana została budowa jedynego w tej części Europy tory bobslejowego. – To historyczny moment dla Dusznik-Zdroju, dla powiatu kłodzkiego i całego województwa dolnośląskiego. Duszniki-Zdrój to miejscowość o bardzo bogatych sportowych tradycjach, a sporty zimowe są integralną częścią tożsamości tego regionu – mówił Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju.

Dzisiaj trudno powiedzieć, kiedy budowa miałaby dokładnie ruszyć. Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział jednak, że strona rządowa widzi potrzebę powstania takiego obiektu. Ten ma służyć nie tylko bobsleistom, ale także saneczkarzom.

Pech niemieckiego pilota

Sezon olimpijski to ten moment, do którego sportowcy przygotowują się w sposób szczególny. Niestety, nie doczeka go znany niemiecki bobsleista. To Hans-Peter Hannighofer, który podczas pierwszej generalnej próby drużyny niemieckiej w Oberhofie doznał groźnej kontuzji. 23-letni mistrz świata juniorów 2021 i brązowy medalista mistrzostw świata w bobslejowych dwójkach zerwał ścięgno w kolanie podczas testu pchania. Będzie musiał przejść operację i zrobić sobie kilkumiesięczną przerwę. W efekcie oznacza to, że niemal na pewno nie pojedzie na igrzyska do Pekinu.

Szczepienia obowiązkowe w USA

Do stolicy Chin nie polecą też niezaszczepieni amerykańscy saneczkarze i bobsleiści. Podjęto bowiem decyzję, że sportowcy, którzy zostaną powołani do reprezentacji USA na przyszłoroczne igrzyska w Pekinie, wezmą w nich udział pod warunkiem, że zaszczepią się przeciwko COVID-19. Taki wymóg pojawił się w wytycznych Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego (USOPC).

Zgodnie z normami USOPC od 1 listopada wszyscy sportowcy, pracownicy, kontrahenci i inne osoby mające dostęp do ośrodków przygotowań, muszą być zaszczepieni. Do 1 grudnia zaś obowiązkiem tym mają zostać objęci również wszyscy członkowie delegacji USA i młodzi zawodnicy, którzy mogą w przyszłości startować w igrzyskach.

– Zdrowie i dobrostan naszej społeczności olimpijskiej i paraolimpijskiej wciąż jest naszym największym priorytetem. Ten krok zwiększy nasze możliwości stworzenia bezpiecznego i efektywnego środowiska dla zawodników i sztabu reprezentacji USA oraz pozwoli nam przywrócić spójność w planowaniu i przygotowywaniu zawodów oraz zapewnieniu optymalnej opieki sportowcom – zaznaczyli przedstawiciele USOPC.

Amerykańskie powołania

Amerykańska federacja bobslei i skeletonu ogłosiła swoje kadry na sezon zimowy, z dwukrotną mistrzynią olimpijską i aktualną mistrzynią świata Kaillie Humphriesem w kadrze bobslejowej kobiet na czele. Dołączą do niej Elana Meyers Taylor i Brittany Reinbolt. Pełne składy z podziałem na różne kategorie znaleźć można tutaj.

Przygotowania Polaków trwają w Soczi

Kadra narodowa seniorów w saneczkarstwie na torach lodowych sztucznie mrożonych zakończyła kolejne konsultacje szkoleniowe przed sezonem startowym 2021/22 w Krynicy-Zdrój.

Trener Marek Skowroński dużo czasu poświęcił na trening startu na lodowisku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Kolejny etap to treningi na wylodzonym olimpijskim torze w rosyjskim Soczi, w terminie 20 – 30 września br. Warto podkreślić, że polska kadra narodowa korzysta z życzliwości gospodarzy, którzy umożliwili treningi w dogodnym dla naszej kadry terminie, tym bardziej, że chętnych jest więcej, po zamknięciu zniszczonego przez ulewne deszcze toru w niemieckim Koenigssee i zmianie planu rywalizacji międzynarodowej FIL. Trudny technicznie tor w Soczi będzie w listopadzie br. miejscem dwóch zawodów Pucharu Świata, wcześniej nie ujętych w harmonogramie FIL. Międzynarodowa Federacja Sportów Saneczkowych FIL zmieniając kalendarz i rezygnacji z zawodów pucharowych w kanadyjskim Whistler i amerykańskim Lake Placid uznała, że najlepszym torem zastępczym będzie właśnie trudny technicznie olimpijski tor w Soczi. Polacy reprezentanci nieźle go znają. Co nie znaczy, że nie chcą na nim jeszcze bardziej rozwijać swych umiejętności przed listopadowymi zawodami Pucharu Świata w najważniejszym sezonie czterolecia – sezonie olimpijskim.

Znamy gospodarzy kolejny MŚ

Winterberg (GER) i Lake Placid (USA) będą gospodarzami Mistrzostw Świata w bobslejach i skeletonie IBSF w 2024 i 2025 roku. Delegaci na dorocznych kongresach Międzynarodowej Federacji Bobslejów i Szkieletów w 2021 r. IBSF zatwierdzili oferty obu torów, na których stoczy się walka o medale. Decyzją kongresu Winterberg będzie również gospodarzem Mistrzostw Świata Juniorów IBSF 2023 . Lake Placid będzie dodatkowo miejscem rozgrywania Letnich Mistrzostw Świata w pchaniu 2022 IBSF w nowych obiektach treningowych, w tym na krytym torze startowym na lodzie, który został otwarty tego lata.

Źródło: Informacja własna / PAP / teamusa.org / ibsf.org

Mateusz Król
Obserwuj