Jernej Damjan skończył karierę

Niezwykle doświadczony słoweński skoczek poinformował swoich kibiców o zakończeniu kariery w skokach narciarskich. W dorobku ma dwa brązowe medale mistrzostw świata oraz srebro i brąz mistrzostw świata w lotach – wszystkie zdobyte w drużynie. Swoją decyzję przekazał za pomocą mediów społecznościowych.

– W życiu każdej osoby przychodzi czas na zmiany i w karierze każdego skoczka przychodzi czas na pożegnanie się z lataniem. Dla mnie ten czas nadszedł właśnie teraz. Ten niesamowity sport był najważniejszą rzeczą w moim życiu od prawie 28 lat, ale moje ciało mówi, że ma już dość. Przeżyłem wiele pamiętnych momentów […] Poznałem wielu niesamowitych ludzi, podróżowałem w niezapomniane miejsca […] Przyszedł czas, żeby powiedzieć: “Dziękuję za wszystko!” – napisał na Instagramie słoweński skoczek.

Swoją przygodę z Pucharem Świata rozpoczął w sezonie 2002/2003 w Planicy, gdzie nie udało mu się przebrnąć kwalifikacji. Swoje pierwsze punkty zdobył niecały rok później w Libercu, zajmując 27. lokatę. W sumie ośmiokrotnie stawał na podium w zawodach najwyższej rangi – 2 razy udało mu się zwyciężyć, dwukrotnie meldował się na drugiej pozycji, a czterokrotnie zajmował trzecie miejsce. Najlepszym sezonem słoweńskiego skoczka jest ten, w którym odbyły się Igrzyska Olimpijskie w Soczi, czyli 2013/2014 – zajął wtedy 13. lokatę w klasyfikacji generalnej. Ponadto w 2014 roku udało mu się wygrać Letnie Grand Prix. W 2013 cykl ten zakończył na drugiej pozycji.

Źródło: Informacja własna