Jedna z najlepszych biathlonistek w historii kończy karierę. 12 złotych medali MŚ

Screen Eurosport

Marte Olsbu Roeiseland zdecydowała się zakończyć karierę. Potwierdziła to we wtorek na konferencji prasowej. Zawody Pucharu Świata w Holmenkollen w tym tygodniu będą jej ostatnimi. Norweżka jest jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii. Na swoim koncie ma aż 12 złotych medali mistrzostw świata. – To była decyzja, która nie została podjęta wczoraj. Myślałam o tym od dawna i czułam to przez cały rok. Nadszedł czas – mówi Roeiseland.

 

Screen Eurosport

Trudny sezon

Ten sezon był niespokojny dla Roeiseland, która latem zachorowała na półpasiec. Ucierpiały na tym jej przygotowania i zdecydowała się odpuścić rundy Pucharu Świata przed świętami. W styczniu wróciła, a na MŚ w lutym zapewniła sobie brązowy medal.

– Szczególnie ostatnio wiele osób zastanawiało się, czy wystąpię w Turynie, czy przebiegnę jeszcze kolejny sezon – czy może to już koniec. Widziałam, że wielu spekulowało na temat zakończenia mojej kariery. Biathlon zawsze będzie w moim sercu. Dlatego bardzo szczególne jest dla mnie to, że zawody w Oslo będą moimi ostatnimi w Pucharze Świata – mówi wzruszona Roeiseland w rozmowie z NRK.

– To bardzo smutne, ale też bardzo słuszne. Naprawdę nie mogę się doczekać tego, co życie ma do zaoferowania. W tej chwili jest trochę smutno, ale czas przyniesie też dużo radości z robienia czegoś innego – dodaje trzykrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich.

Nie ma motywacji

Roeiseland mówi, że Puchar Świata w Holmenkollen z jej pierwszym złotym medalem, wspaniałe Mistrzostwa Świata w Anterselvie w 2020 roku oraz ubiegłoroczny sezon ze złotem olimpijskim i zwycięstwem w Pucharze Świata to jej największe chwile.

– Nie mam motywacji potrzebnej do wykonywania pracy potrzebnej do bycia najlepszym. Uważam, że najlepiej jest się poddać, dopóki wyniki są dobre. Myślę, że organizm naprawdę to doceni – zaznacza Norweżka.

Worek medali

Na początku biathlonowej kariery Roeiseland nie wszystko wskazywało na to, że dziewczyna z Froland zostanie królową MŚ i olimpijską. W wieku 15 lat była najgorsza wśród swoich rówieśniczek. Kariera Norweżki rozkwitła z czasem,a w 2016 roku naprawdę dała się poznać opinii publicznej, kiedy poprowadziła Norwegię do złota Pucharu Świata w sztafecie.

Obecnie Marte Olsbu Roeiseland jest jedną z najbardziej utytułowanych Norweżek w tym sporcie i ma w swoim dorobku łącznie trzy złote medale olimpijskie oraz 12 złotych medali mistrzostw świata. W 2020 roku zajęła pierwsze miejsce w rankingu francuskiej gazety L’Équipe na najlepszego sportowca roku. W zeszłym roku została mistrzynią olimpijską, zdobywając łącznie pięć medali na igrzyskach w Pekinie.

Źródło: NRK

Piotr Wojtaszczyk