Jarl Magnus Riiber przejdzie do skoków? Norweg zabrał głos

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Jarl Magnus Riiber niezbyt często udziela się w mediach. Wywiad ze zwycięzcą klasyfikacji generalnej poprzedniego sezonu w kombinacji norweskiej przeprowadził włoski portal Fondo Italia.  Norweg niedawno wrócił do treningów na skoczni po kontuzji.

Riiber dominuje w kombinacji norweskiej, w dużym stopniu dzięki świetnym skokom. Norweg potrafi później wykorzystać dużą przewagę na trasie biegu. Wielu kibiców sugeruje, że najlepszy kombinator na świecie mógłby spróbować swoich sił w skokach narciarskich. W wywiadzie dla Fondo Italia norweski zawodnik temu zaprzeczył. – Od zawsze byłem kombinatorem norweskim. Od małego przejawiałem talent w skokach narciarskich, ale także w biegach. Tym samym uprawianie kombinacji było dla mnie naturalne. Startowałem w skokach narciarskich, ponieważ problemy zdrowotne nie pozwalały mi na bieganie na nartach. Kombinacja daje mi więcej motywacji i uprawiając same skoki, nie byłbym w pełni zadowolony. Nie myślę o przejściu do skoków. Będę kombinatorem jeszcze przynajmniej przez 10 lat – powiedział Jarl Magnus Riiber.

Jak na sportowca przystało, Norweg trenuje, aby ciągle poprawiać swoje umiejętności. Riiber przyznał, że nie osiągnął jeszcze swojego limitu możliwości. – Myślę, że mogę się jeszcze poprawić na skoczni i na trasie biegu. Mam nadzieję, że kiedyś osiągnę 100% możliwości w obydwu dyscyplinach. W poprzednim sezonie byłem blisko tego w Ruce, gdyż poziom skoków był wysoki i lubię tamtą trasę. Liczę na to, że w nadchodzącym sezonie będę blisko mojego maksimum – dodał.

Riiber został także zapytany o historyczne osiągnięcia w kombinacji norweskiej. Mowa tutaj o 48 zwycięstwach Hannu Manninena, pięciu kryształowych kulach Erica Frenzela oraz trzech złotych medalach Samppy Lajunena na jednych igrzyskach olimpijskich. – To bardzo trudne do zdobycia osiągnięcia. Mam nadzieję, że kiedyś poprawię rekord zwycięstw Hannu Manninena, co byłoby imponujące. Eric Frenzel w przeszłości był moim idolem. Aby znaleźć się w gronie mistrzów, muszę także zdobyć wiele medali na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich – powiedział Jarl Magnus Riiber.

źródło: Fondo Italia/fis-ski.com