Janne Vaatainen, żegna się z reprezentacją. Finlandia szuka nowego szkoleniowca

Screen: You Tube

Janne Vaatainen po zakończeniu sezonu w Planicy przestanie być trenerem fińskich skoczków. Szkoleniowiec swoją współpracę z fińską kadrą rozpoczął 27 listopada 2020 r.  48-latek, którego żona i dziecko mieszkają w Japonii uznał, iż nie jest już w stanie dalej łączyć życia prywatnego za oceanem z zawodowym w Europie. – Janne powiedział, że przeżywał  ciężkie chwile psychicznie, tęskni za domem. Rola głównego trenera kadry narodowej jest bardzo wymagająca – mówi Mika Kojonkoski koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

Screen: You Tube

Jaane Vaatainen po sezonie zakończy trzyletnią współpracę z reprezentacją Finlandii. Decyzja jest podyktowana sprawami osobistymi. Żona i dziecko trenera mieszkają w Japonii. W dobie koronawirusa, a później wojny na Ukrainie podróże okazały się męczące i czasochłonne. Po tym jak  przestrzeń powietrzna nad Rosją została zamknięta, podróż z Helsinek do kraju kwitnącej wiśni może trwać nawet 14 godzin. Ta sytuacja sprawia, iż  łatwiej zrozumieć decyzję szkoleniowca.

Drugie podejście

Jaane Vaatainen został trenerem Finów 17 listopada 2020 r. Jest to jego drugie podejście do pracy na tym stanowisku. Wcześniej prowadził on już reprezentację w latach 2008-2010. Był to dobry czas dla skoków w Finlandii. W sezonie 2008/2009 kadra pod jego wodzą zajęła drugie miejsce w Pucharze Narodów. Sezon później powracający na skocznie Janne Ahonen ukończył Turniej Czterech Skoczni na drugiej pozycji.

Kojankoski nie wróci do trenerskiego gniazda

Jednym z faworytów do zajęcia miejsca po Jaane Vaatainenie był obecny koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej Mika Kojonkoski.  Doświadczony trener nie podejmie się jednak tego wyzwania. – Zaproponowano mi to, ale nie ma takiej opcji. W głębi duszy jestem trenerem. To bardzo miłe i interesujące, ale ten pociąg już dla mnie odjechał, nie dam rady podróżować przez 200 dni w roku – powiedział mediom legendarny trener. Decyzję o tym kto zostanie nowym trenerem mamy poznać w ciągu kilku tygodni.

Nie tylko Jaane Vaatainen

Oprócz głównego szkoleniowca z reprezentacją ma się także pożegnać odpowiedzialny za sprzęt Francuz Frederic Zoz. W tym sezonie w sztabie szkoleniowym pracowali także holenderski asystent trenera Pierre Hartman, Słoweniec Andraz Pograjc oraz fizjoterapeuta Bostjan Ahacic. Jak zapewnia Mika Kojonkoski to trio chce dalej współpracować z reprezentacją Finlandii

Źródło: iltalehti.fi