Janne Vaatainen ponownie trenerem fińskich skoczków

fot. J. Jędrasiak

Janne Vaatainen po 10 latach przerwy znów został trenerem reprezentacji Finlandii w skokach narciarskich. W ostatnim roku doświadczony szkoleniowiec pracował dla Chin, a wcześniej współpracował z Ryoyu Kobayashim.

Lauri Hakola nie jest już głównym trenerem fińskich skoczków narciarskich. Tamtejszy związek narciarski zdecydował, że nowym szkoleniowcem zostanie Janne Vaatainen. Hakola nie żegna się jednak całkowicie ze sztabem szkoleniowym. Jak informują fińskie media, pozostanie on asystentem Vaatainena.

Janne był już kiedyś trenerem reprezentacji Finlandii w latach 2008-2010. Przez ostatnich sezon pracował dla Chińczyków. Wcześniej pełnił rolę trenera klubowego, który reprezentowali m.in. Ryoyu Kobayashi i Noriaki Kasai. Z racji, że w Japonii treningi skoczków w dużej mierze opierają się na klubach, Vaatainen był uznawany za jednego z ojca sukcesów Kobayashiego w sezonie 2018/2019.

Vaatainen ma być odpowiedzialny za ogólne funkcjonowanie zespołu. Będzie także obecny z zawodnikami podczas zawodów. Hakola skupi się na praktycznej pomocy w trakcie treningów. Będzie także odpowiedzialny za przekazywanie wiedzy fińskim trenerom skoków. Ma unowocześnić myśl szkoleniową dzięki współpracy z Olimpijskim Centrum Treningowym w Voukatti oraz Uniwersytetem Uniwersytetu Jyväskylä.

– Lauri Hakola jest jednym z najlepszych ekspertów tego sportu w naszym kraju. Dokładnie przeanalizował zarówno najnowsze dane dotyczące technologii, jak i najnowsze trendy w skokach. Aby jak najlepiej wykorzystać ten kapitał intelektualny w celu stworzenia nowego możliwości w tym sporcie, stało się jasne, że Hakola potrzebuje drugiej osoby, z którą będzie dzielił odpowiedzialność za zespół – mówi szef skoków w Finlandii Lauri Kettunen.

Janne Vaatainen nie był do końca przekonany, czy chce wrócić do trenowania rodzimych skoczków. – Oczywiście była chęć pomocy fińskiej drużynie, ale kusząca była też opcja prowadzenia obecnego zespołu – skomentował szkoleniowiec. – Janne jest wyjątkowo dobry w motywowaniu sportowców i nakłanianiu ich do treningów – skomentował Kettunen.

Źródło: hiihtoliitto.fi

Mateusz Król
Obserwuj