Jan Guńka srebrnym medalistą MŚJ! Złoto dla Nowej Zelandii

Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jan Guńka wywalczył tytuł wicemistrza świata juniorów w sprincie. Dla niego to największy sukces w karierze. Po złoty medal sięgnął Nowozelandczyk Campbell Wright. Dobrze spisali się też Konrad Badacz oraz Marcin Zawół. 

Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Za nami niezwykle udany sprint mężczyzn na biathlonowych mistrzostwach świata juniorów w Szczuczyńsku. Srebrny medal wywalczył Polak – Jan Guńka. Dla podopiecznego Rafała Lepela to kolejny krok naprzód w karierze. Dwa lata temu zdobył dwa krążki w kategorii juniora młodszego. W 2022 roku z kolei sięgnął po brąz mistrzostw Europy juniorów. Na MŚJ był zaś indywidualnie 21, 15 i 25. 

Przed Polską tylko Nowa Zelandia

Teraz Jan wspiął się na podium juniorskiej rywalizacji. Tytuł wicemistrza zawdzięcza bardzo dobremu biegowi (6. czas) i świetnemu bezbłędnemu strzelaniu. Guńka uległ tylko znakomitemu zawodnikowi z Nowej Zelandii. Campbell Wright, o którym mowa, był zdecydowanie najszybszy na trasie i w imponującym tempie zaliczył dwa bezbłędne strzelania. 

Na podium sobotniego sprintu stanął również kolejny z niezwykle perspektywicznych zawodników – Amerykanin Maxime Germain (przy 9/10 na strzelnicy). Dobrze spisali się także pozostali biało-czerwoni biathloniści. 11. był Konrad Badacz, a 15. Marcin Zawół. Obaj musieli pokonać po jednej karnej rundzie. Bezbłędne strzelanie, tak jak Jan Guńka, zaliczył Jakub Potoniec. On zajął 32. miejsce, ale należy pamiętać o tym, że to zaledwie 17-letni zawodnik. 

W sprincie rywalizowały także panie. Mistrzynią świata juniorek została Niemka Selina Grotian. Mimo 2 karnych rund, wyprzedziła drugą Jeanne Richard (z 1 pudłem na koncie) aż o 52,8 s. Podium uzupełniła Sara Andersson (1). Najlepiej z Polek spisała się Anna Nędza-Kubiniec, która przy jednym niecelnym strzale była 29. 37. miejsce zajęła Barbara Skrobiszewska (0), a 43. Daria Gembicka (2). 

Wyniki sprintu panów i pań

Źródło: informacja własna