Jaka Hvala wspomina swój debiut w Zakopanem: To było istne szaleństwo!

Jaka Hvala przebojem wdarł się do światowej czołówki. Niestety jednak tak samo szybko jego forma poszybowała w dół. Nikt jednak nie wie do końca dlaczego.

11 sierpnia 27-latek oficjalnie zrezygnował z zawodowego uprawiania skoków narciarskich po kilku nieudanych sezonach. Bardzo szybko znalazł się na szczycie, ale jak sam twierdzi, tak samo szybko znalazł się na samym końcu stawki. Jak zdradził w wywiadzie dla TVP Sport, dotychczas zastanawia się co poszło nie tak.

Jaka Hvala rozpoczął karierę skoczka narciarskiego w 2008 roku udziałem w zawodach FIS Cup. Pierwszy raz punktował jednak w roku 2009, w Harrachovie. Dwa tygodnie później wystartował już w zawodach z cyklu Pucharu Kontynentalnego. Najlepszym wynikiem skoczka w zawodach tej rangi było zwycięstwo w Sapporo, 24. stycznia 2016 roku. Słoweniec bardzo dobrze wspomina także swój debiut w Pucharze Świata. Odbywał się on wówczas w Zakopanem. – Nigdy nie zapomnę tego konkursu. Startowałem po grupie krajowej. To było istne szaleństwo, kiedy siedziałem na górze. W życiu nie przypuszczałem, że ten tłum może zrobić taki hałas – wspomina.

Sezon zimowy 2011/12 przyniósł zawodnikowi dobre wyniki. Osiągnął swój rekord życiowy w Planicy, a po zakończeniu zmagań uplasował się ostatecznie na 44. lokacie. Nie spodziewał się jednak, że tak szybko znajdzie się w Pucharze Świata. – Zaskoczyło mnie to. Na początku sezonu nie stawiałem sobie za cel, aby dostać się do reprezentacji narodowej – mówi. – Wszystko działo się strasznie szybko. Pamiętam, że zaczynałem w Alpen Cup, a dzięki dobrym wynikom trafiłem do kadry B. Pojechałem na Puchar Kontynentalny w Engelbergu, gdzie udało się wywalczyć dodatkowe miejsce w kwocie startowej w Pucharze Świata. Mogłem zadebiutować w Zakopanem – wspomina. – Po kontuzji Petera Prevca i Mitji Meznara po mistrzostwach świata juniorów już na stałe dostałem się do pierwszej drużyny. Szybko poszło. To był bardzo dobry sezon – podsumowuje.

Najlepsze jednak miało dopiero nadejść. W kolejnym sezonie zimowym w Pucharze Świata Jaka Hvala zajął ostatecznie 16. miejsce w klasyfikacji generalnej. Wraz z Peterem Prevcem, Jurijem Tepesem oraz Robertem Kranjcem zwyciężył konkurs drużynowy w Zakopanem. W takim samym składzie pokonali inne reprezentacje podczas zmagań w Willingen. Kolejny moment chwały zawodnika nastał 4 dni później, kiedy zwyciężył w konkursie indywidualnym w Klingenthal. W całym sezonie zdobył 480 punktów.

Decyzja o zakończeniu kariery została podjęta pod wpływem wielu czynników, ale głównym bym brak dobrych wyników. – Jeszcze przez pierwszych kilka sezonów nie było mi aż tak ciężko odnaleźć motywację. Ale z roku na rok ta sytuacja stawała się coraz bardziej stresująca – mówi Jaka Hvala. – Pytałem samego siebie, co jest nie tak, co nie gra. Było coraz trudniej. A kiedy wreszcie zacząłem znów skakać na wysokim poziomie, doznałem kontuzji. Straciłem kolejny rok. Po kontuzji już nie potrafiłem odnaleźć drogi powrotnej do dobrej formy – wspomina.

Czy możliwym jest, aby kariera Słoweńca potoczyła się zbyt szybko? – Może, kto wie. Być może to był problem, a być może po prostu myśleliśmy, że z czasem będzie coraz lepiej. Nikt nie spodziewał się, że moje kłopoty okażą się tak poważne. Przed kontuzją odwiedzałem nawet psychologa – mówi. – Wszyscy oczekiwaliśmy, że sobie poradzę. Mnie też to zaskoczyło… Jak szybko dostałem się do kadry, znalazłem na szczycie, tak szybko też straciłem formę.

Obecnie 27-latek nie zajmuje się jeszcze niczym konkretnym. Jak sam mówi, daje sobie czas. – Wciąż szukam pracy. Nie wziąłem żadnej roboty od dłuższego czasu. Chciałbym zostać w sporcie albo zostać kucharzem – wymienia. – Bardzo lubię gotować, interesuje mnie żywienie. Dam sobie trochę czasu, żeby rozważyć różne opcje na przyszłość, a później podejmę decyzję. Nie robiłem żadnych kursów trenerskich. Mam jednak uprawnienia do pracy jako fizjoterapeuta – mówi. – Gdyby pojawiła się szansa, potrzebny byłby trener lub asystent, mógłbym nawet pójść na szkolenie trenerskie – zakończył,

Źródło: tvpsport.pl/informacja własna.