IO w Soczi: 12 konkurencji zadebiutuje na Igrzyskach

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi przejdą do historii nie tylko jako najdroższa olimpiada (wliczając też letnie IO). W Rosji zadebiutuje bowiem  w tej imprezie aż 12 konkurencji. Prezentujemy krótki opis każdej z nich.Snowboardowy równoległy slalom specjalny:
W tej dyscyplinie wystartują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Od tradycyjnego giganta różnią go dwa elementy: trasy są krótsze, a bramki są gęściej rozstawione. W tej dyscyplinie Polskę reprezentować będą tylko panie: Aleksandra Król i Karolina Sztokfisz.
Freeskiing slopestyle:
Także w tej dyscyplinie rozegrane zostaną dwie konkurencje – zawody kobiet i mężczyzn. Ta konkurencja polega nie tylko na jak najszybszym pokonaniu trasy, ale także na wykonywaniu jak najbardziej zaawansowanych ewolucji i skoków, do których zawodnikom posłużą ustawione na trasie skocznie, boksy i raile. Polska nie wystawiła żadnego reprezentanta w tej dyscyplinie.
Freeskiing halfpipe:
Dyscyplina znana ze snowboardu, tym razem jednak deskę zamieniono na narty i kijki. W lodowej rynnie zmierzą się panie i panowie. Zawodnicy wykonują ewolucje, które są potem oceniane przez sędziów. 
Snowboard slopstyle: 
Zasady są identyczne, jak w przypadku freeskiing slopstyle, jednak narty zastępuje deska do snowboardu. Gwiazdą tej dyscypliny będzie Amerykanin Shaun White. 
Mieszana sztafeta biathlonowa:
Rywalizację w biathlonie urozmaici bieg mieszany. Na pierwszych dwóch zmianach po 6 km pokonają panie, kolejne dwie zmiany po 7,5 km pokonają panowie. Polska wystawi drużynę w tej konkurencji.
Skoki narciarskie kobiet:
Dla wielu fanów zimowego szaleństwa będzie to najciekawsza ze wszystkich nowych konkurencji. Zasady są takie, jak w rywalizacji mężczyzn, jednak panie oddadzą skoki jedynie na skoczni normalnej i nie będą miały okazji do rywalizacji drużynowej. Polki – Magdalena Pałasz i Joanna Szwab nie startują.
Rywalizacja drużynowa w łyżwiarstwie figurowym:
Polega ona na połączeniu ze sobą czterech konkurencji – każdy kraj wystawia tu solistkę, solistę, parę sportową i parę taneczną. Decyduje suma punktów.
Sztafeta saneczkowa:
Każdy startujący w tej dyscyplinie kraj wystawia czterech reprezentantów – zawodniczkę, zawodnika i parę. Zawodnicy z danego kraju startują po sobie, a czas zostaje zatrzymany, gdy ostatni zawodnik przekroczy linię mety. Polskę reprezentować będą Ewa Kuls, Natalia Wojtuściszyn, Patryk Poręba, Karol Mikrut lub Maciej Kurowski.
foto: sport.wp.pl

Jędrzej Jędrasiak
Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.