IO Pekin 2022. Apoloniusz Tajner: “Mamy sześć szans medalowych”

W czwartek odbyło się kolejne posiedzenie Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. W jej trakcie przewodnicząca powiedziała, że przygotowania zimowych sportowców do igrzysk w Pekinie przebiegają bez zakłóceń. Na ile medali Polska może liczyć w Chinach? Optymistą jest prezes Apoloniusz Tajner.

fot. Sportsinwinter.pl

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Krupka potwierdziła, że obecnie Polska ma na ten moment jedną pewną kwalifikację olimpijską. Wywalczyła ją para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajmując 12. miejsce w tegorocznych mistrzostwach świata rozegranych w Sztokholmie. Wkrótce ta liczba powinna zdecydowanie wzrosnąć.

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner potwierdził, że przygotowania przebiegają bez zakłóceń. Szkolenie trwa od kwietnia, finanse są zabezpieczone. Tajner spodziewa się, że w ekipie PZN będzie od 25 do 30 osób. Chodzi tu jednak nie o samych zawodników, ale także sztaby szkoleniowe. Tajner odniósł się także do tego, ile szans medalowych widzi dla sportowców ze swojej federacji.

– Wstępnie policzyliśmy, że mamy sześć szans medalowych. Trzy to skoczkowie, jedna w narciarstwie alpejskim i dwie w snowboardzie. Ale jak wszystko pójdzie dobrze, to może być więcej – powiedział Tajner.

Mniej optymistyczni

Nieco bardziej zachowawczo na temat szans medalowych wypowiadali się szefowie innych związków. – Liczę na kobiety, cztery kwalifikacje mamy prawie pewne. U mężczyzn jest gorzej, nie mamy obecnie ani jednej. Liczymy na “dzikie karty”, wtedy być może dwóch mężczyzn pojedzie do Pekinu – powiedział Zbigniew Waśkiewicz, szef polskiego biathlonu.

Największą szansę w swoim związku wskazał natomiast prezes polskich panczenów. – Nasza największa medalowa nadzieja to oczywiście Natalia Maliszewska w short tracku. Ale niespodziankę może także sprawić drużyna kobiet – przyznał prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch.

A XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku odbędą się w Pekinie w dniach 4-20 lutego.

Źródło: PAP / Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj