Iivo Niskanen: Myślę, że jestem teraz najszczęśliwszym człowiekiem na świecie

Iivo Niskanen zdobył dziś złoty medal mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym na dystansie 15 kilometrów stylem klasycznym. Fin po biegu nie ukrywał radości.

Środowy występ w biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym był dla Iivo Niskanena dopiero drugim startem na mistrzostwach świata w Lahti. Fin przygotował jednak doskonałą formę i prowadził od początku do końca biegu. – Po pierwszym punkcie pomiaru czułem się bardzo świeżo. Wszyscy mnie dopingowali i to dodawało mi sił. Ostatnie kilometry były dla mnie bardzo trudne, ale starałem się skoncentrować na sobie i na tym, aby nie stracić 20 sekund przewagi – mówił na konferencji prasowej Niskanen. – Marzyłem o tym, aby pewnego dnia zaśpiewać hymn narodowy w Lahti i to marzenie się spełniło. Myślę, że jestem teraz najszczęśliwszym człowiekiem na świecie – dodał Fin.

Tytuł wicemistrza świata w środę wywalczył Martin Johnsrud Sundby. Dla Norwega to drugi krążek na tych mistrzostwach i kolejny srebrny. – Iivo udowodnił, że jest świetnie przygotowany do mistrzostw świata. Mój bieg był dobry. Czułem, że jestem szybki, ale kiedy usłyszałem, że mam 20 sekund straty do Iivo to nie mogłem w to uwierzyć – przyznał Norweg. – Myślę, że to był jeden z najlepszych biegów na 15 kilometrów stylem klasycznym w moim wykonaniu. Czułem się dziś dobrze, ale nie miałem możliwości, aby wygrać – dodał Sundby.

Brązowy medal, pierwszy w karierze, zdobył Niklas Dyrhaug. Norweg stracił do Niskanena 30 sekund, a miejsce na podium zapewnił sobie na ostatnich kilometrach. – Od początku starałem się przebiec cztery okrążenia w podobnym tempie. Kiedy usłyszałem, że tracę 3 sekundy do Bessmertnykha  pozostało mi jeszcze kilka kilometrów do mety. Miałem jeszcze w sobie sporo energii i mogłem przyspieszyć. Później ciężko było cokolwiek usłyszeć, bo biegłem w lesie. Walczyłem dziś o każdą sekundę – powiedział 29-latek.

Z Lahti dla Sportsinwinter.pl,
Mateusz Król

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.