fot.: skisprungschanzen.com
fot.: skisprungschanzen.com

Wszystko wskazuje na to, że Szwedzi nie chcą poprzestać tylko na organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Po sukcesie finansowym Falun 2015, pojawiła się propozycja aby Szwecja była gospodarzem Zimowych igrzysk Olimpijskich w 2026 r.. 

Niedawno organizatorzy Mistrzostw Świata w Falun pochwalili się publicznie sukcesem finansowym jaki odnieśli przy organizacji zimowych zmagań. Teraz Szwedzi chcą iść za ciosem i starać się o organizacje Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 r. Miastami – gospodarzami miała by zostać stolica Szwecji – Sztokholm, Are oraz Falun. Więcej szczegółów zdradza prezes szwedzkiej federacji narciarskiej Mats Arjes  – Głównym miastem z halami hokejowymi i torem łyżwiarskim byłby Sztokholm, a konkurencje alpejskie rozgrywane byłyby w Are. Falun z kolei jest naturalnym kandydatem. Mamy doskonałe, nowoczesne obiekty do rozgrywania narciarstwa klasycznego, a MŚ dały nam doświadczenie w organizacji dużych imprez sportowych. Już teraz posiadamy solidne wsparcie sponsorów i podmiotów gospodarczych w regionie i będziemy starać się przekonać szwedzki komitet olimpijski (SOK).

Mats Arjes zaznaczył również, że kandydatura Szwecji do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2026 r. powinna pokazać, że można zorganizować niedrogie zawody ale na najwyższym poziomie, z wykorzystaniem infrastruktury, która już jest. Z tym stwierdzeniem zgadza się przewodniczący szwedzkiego komitetu olimpijskiego (SOK) Stefan Lindeberg – Rozważamy taką możliwość, ponieważ Międzynarodowy Komitet Olimpijski po gigantycznych wydatkach na olimpiadę w Soczi życzy sobie skromniejszych igrzysk, co sprawia, że mamy duże szanse – komentuje.

Przypomnijmy, że Szwecja starała się już o organizacje Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.. W styczniu 2014 r. jednak wycofali swoją aplikacje ze względu na zbyt duże koszty jakie mieliby ponieść podatnicy. Czy zatem ponowna kandydatura Szwecji byłaby wiarygodna dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego?

Źródło: sport.pl

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.