Igrzyska olimpijskie bez Therese Johaug

fot. M. Król

Therse Johaug była blisko, ale ostatecznie nie udało się jej wypełnić minimum kwalifikacyjnego na igrzyska olimpijskie w Tokio. Norweżce zabrakło 8 sekund, aby wywalczyć prawo startu na 10 000 metrów.

fot. M. Król

Z pomocą Jacka Waitza i Karoline Groevdal, Therese Johaug spróbowała w sobotę uzyskać kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio do biegu na dystansie 10 000 metrów. Rywalizacja w Bislett jest przygotowywaba była głównie dla Groevdal, czołowej norweskiej biegaczki dystansowej. Therese miała skorzystać jednak na doświadczeniu swojej rodaczki. Do szczęścia ostatecznie jednak zabrakło.

Karoline Groevdal i Johaug ustanowiły swoje rekordy życiowe, ale tylko tej pierwszej udało się złamać granicę minimum kwalifikacyjnego. Dwukrotna medalistka mistrzostw Europy uzyskała czas 30,50.84. Najlepsza biegaczka narciarska na świecie przebiegła dystans w 31,32.88. To prawie 8 sekund wolniej niż granica kwalifikacji na igrzyska.

Na razie wygląda zatem na to, że Therese nie wystartuje podczas igrzysk w Tokio. Jedyną możliwością byłaby kolejna próba złamania granicy kwalifikacyjnej. Na ten moment jednak nie padła taka deklaracja ze strony wielokrotnej mistrzyni świata w biegach narciarskich.

Źródło:  NRK

Mateusz Król
Obserwuj