Igrzyska Europejskie 2023. Austria ze złotym medalem w mikście. Polska z najlepszym rezultatem w historii [wyniki skoków]

Screen- TVP Sport

Reprezentacja Austrii z mistrzowskim tytułem w konkursie drużyn mieszanych w ramach Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Srebrno wywalczyła Norwegia, z kolei brąz Słowenia. Polska drużyna ukończyła rywalizację na Średniej Krokwi (HS105) w Zakopanem na najlepszej pozycji w historii startów w mikście w zawodach najwyższej rangi.

Screen- TVP Sport

I seria

Konkurs dla swojej drużyny najlepiej otworzyła Nika Prevc, która po swoim 99,5-metrowym skoku wyprowadziła Słowenię na pozycję lidera. Na drugim miejscu uplasowała się Austria, a trzecia była Norwegia. W dobrym stylu zmagania rozpoczęła także reprezentacja Polski. Wszystko za sprawą 87,5- metrowej odległości Anny Twardosz, przekładającej się ostatecznie na lokatę piątą.

Ekipa startujących panów spowodowała jedynie zmiany w kolejności pośród czołowych trzech zespołów. Po dwóch grupach tym razem prym wiodła Austria przed Norwegią i Słowenią. Po próbie Dawida Kubackiego (101,5 m) Polska pozostała na piąta.

I te roszady utrzymały się również na grupę trzecią i czwartą. Na półmetku rywalizacji liderem pozostała zatem reprezentacja Austrii. Ze stratą 30,6 pkt do lidera na drugiej pozycji sklasyfikowana została Norwegia. Trzecia była zaś Słowenia.

Od początku do końca pierwszej serii konkursowej Polacy utrzymywali piąte miejsce. Do puli punktów uzyskanych za sprawą wyżej wymienionych reprezentantów, 90- metrowy skok dołożyła Nicola Konderla. Wszystko zwieńczyło 105,5 m Piotra Żyły. W efekcie, strata Biało-Czerwonych do czwartych Niemców wyniosła jedynie dwa punkty, po nie ustanym locie w wykonaniu Philippa Raimunda.

Na pierwszej serii udział w zawodach zakończyły Czechy i Ukraina.

II seria

Po mistrzowski tytuł Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 pewnie sięgnęli reprezentanci Austrii, którzy nie ustąpili pozycji lidera na żadnym etapie finałowej serii. Ostatnie cztery skoki medalistów zawodów indywidualnych: Marity Kramer (96,5 m), Jana Hoerla (106 m), Jacqueline Seifriedsberger (99,5 m) i Daniela Tschofeniga (104 m) przełożyły się na dorobek 939.3 pkt. 

Wicemistrzami zmagań zespołów mieszanych została drużyna z Norwegii. Anna Odine Stroem (95 m), Robert Johansson (98 m), Eirin Maria Kvandal (100 m) i Marius Lindvik (94,5 m) stracili ostatecznie do faworytów 62,6 pkt. 

Miejsce na najniższym stopniu podium wywalczyli Słoweńcy, w składzie: Nika Prevc (101 m), Timi Zajc (97,5 m), Nika Kriznar (102 m) i Anze Lanisek (90 m), którym do srebra zabrakło niespełna pięć punktów. 

Tuż za medalistami uplasowali się Niemcy. Piątą lokatę z pierwszej serii zachowali natomiast reprezentanci Polski. Anna Twardosz (81 m), Dawid Kubacki (96,5 m), Nicole Konderla (77,5 m) i Piotr Żyła (102 m) odnotowali tym samym najlepszy wynik w historii startów w mikście w zawodach najwyższej rangi. 

Szósta była Szwajcaria, siódma Francja, a ósma Rumunia. 

Pełne wyniki

Źródło: informacja własna