IBU obawia się koronawirusa i szykuje scenariusze zastępcze na zimę

fot. biathlon-tickets.com

fot. biathlon-tickets.com

Do rozpoczęcia kolejnego sezonu Pucharu Świata w biathlonie pozostały cztery miesiące, ale nadal nie wiadomo jak będzie wyglądała zimowa rywalizacja, bowiem zapowiadana przez epidemiologów druga fala pandemii koronawirusa może sprawić, że Międzynarodowa Unia Biathlonu będzie zmuszona stworzyć alternatywny scenariusz. – Jest jeszcze za wcześnie by powiedzieć jak będzie wyglądać sezon zimowy – możemy przeczytać na stronie rosyjskiej agencji prasowej TASS.

Pandemia koronawirusa coraz mocniej miesza w świecie sportu. O jej sile już pod koniec sezonu 2019/2020 zdążyli się przekonać biathloniści, którzy musieli startować bez kibiców (w Novym Meście) lub w ogóle nie mieli możliwości startu (Kontiolahti i Oslo), gdyż zawody zostały odwołane z powodu zagrożenia epidemicznego. Ograniczenia związane z komunikacją lotniczą oraz organizacją imprez masowych zmusiły również IBU do odwołania planowanych na sierpień mistrzostw świata w biathlonie na nartorolkach, które miały odbyć się w niemieckim Ruhpolding. Obecnie sytuacja wcale nie wygląda na unormowaną i może dojść do tego, że sezon 2020/2021 nie rozpocznie się 29 listopada i będzie wyglądał zupełnie inaczej niż pierwotnie planowano.

Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) – w odpowiedzi na zapytanie rosyjskiej agencji prasowej TASS o alternatywne rozwiązania – przyznała, że na razie chciałaby przeprowadzić Puchar Świata zgodnie z planem, ale niewykluczone, że będzie zmuszona stworzyć scenariusz awaryjny. – Jest jeszcze za wcześnie by powiedzieć jak będzie wyglądać sezon zimowy. Na razie zakładamy, że uda się zrealizować pierwotny program zawodów, ale przygotowujemy również alternatywne scenariusze – czytamy na stronie TASS. – Obecnie prowadzimy dialog z organizatorami poszczególnych imprez w celu oceny sytuacji i jesteśmy na etapie opracowywania zastępczych rozwiązań na sezon zimowy – dodaje IBU.

Więcej informacji poznamy prawdopodobnie po kongresie IBU, który zaplanowano w dniach 13-15 listopada w Pradze.

Źródło: TASS