Hojnisz-Staręga tuż za podium, spory awans Jakieły i kolejny dobry występ Guzika

Za nami ostatni dzień walki o medale letnich MŚ w biathlonie na nartorolkach. W Novym Meście rywalizowano dziś w biegach pościgowych, które były popisem gospodarzy. Najlepiej z grona naszych reprezentantów spisała się wczorajsza mistrzyni świata w sprincie Monika Hojnisz-Staręga, która zajęła czwarte miejsce i otarła się o podium. Po raz kolejny błysnął także Grzegorz Guzik.

Juniorzy:

Rywalizację w Novym Meście już tradycyjnie rozpoczęły juniorki, które walczyły dziś o medale w biegu pościgowym na dystansie 7,5 kilometra. Młode adeptki biathlonu wystartowały o godzinie 11:15 i toczyły zaciętą walkę o to by znaleźć się na podium. Ostatecznie ze złotego medalu cieszyła się Rosjanka Anastazja Szewczenko startująca w Novym Meście pod flagą Rosyjskiej Unii Biathlonu. 22-latka z Omska, która najlepsza była także w sobotnim sprincie, zwycięstwo zapewniła sobie dzięki dobrej postawie na strzelnicy, bowiem pudłowała tylko dwukrotnie. Na drugiej pozycji finiszowała Eniko Marton z Rumunii (+31 sek), a na najniższym stopniu podium stanęła Łotyszka Sanita Bulina (+38,9 sek).

Długo w walce o czołowe lokaty liczyła się Joanna Jakieła, ale cztery pudła w stójce pozbawiły naszą biathlonistkę szans na medal. Brązowa medalistka MEJ z 2020 roku ostatecznie uplasowała się na siódmej pozycji (awans z 21. lokaty po sprincie). Dziewiętnasta była kolejna z naszych reprezentantek – Magda Piczura.

Wyniki biegu pościgowego juniorek

Dwie godziny po juniorkach do walki o medale w biegu pościgowym przystąpili panowie w tej samej kategorii wiekowej. Zawody zakończyły się doskonale dla Czechów, którzy zajęli całe podium. Złoto wywalczył wczorajszy triumfator Tomas Mikyska, który zwyciężył mimo pięciu rund karnych. Na drugiej pozycji finiszował Jonas Marecek (+4,3 sek), a trzeci był Vitezslav Hornig (+8 sek). Najwyżej z grona Polaków sklasyfikowany został Wojciech Filip. Nasz reprezentant spudłował sześć razy i spadł na 17. miejsce. Wojciech Janik był 23.

Wyniki biegu pościgowego juniorów

Seniorzy:

Trzecia konkurencja dnia generowała najwięcej emocji, gdyż o kolejny medal letnich MŚ walczyła Monika Hojnisz-Staręga, która po wczorajszym świetnym występie w sprincie jako pierwsza wyruszyła na trasę biegu pościgowego. Polka podczas pierwszej wizyty na strzelnicy spudłowała aż dwa razy, ale spadła tylko na drugie miejsce, ponieważ jej główne rywalki także się myliły. Po drugim strzelaniu mieliśmy powody do zadowolenia, gdyż Hojnisz-Staręga była czwarta, a w czołowej dziesiątce plasowały się jeszcze Kinga Zbylut (7. miejsce) i Anna Mąka (9. lokata).

Trzecia wizyta na stadionie doprowadziła do kilku przetasowań, ale nasza biathlonistka, mimo kolejnej rundy karnej, nadal liczyła się w walce o medal, ponieważ jej strata do prowadzącej Ukrainki Julii Dżymy wynosiła niewiele ponad osiem sekund. Gwoździem do trumny okazało się czwarte strzelanie, na którym Hojnisz-Staręga ponownie spudłowała, a jej rywalki były bezbłędne. Polka wybiegła ze stadionu jako czwarta, ale strata do podium była zbyt duża.

Pasjonującą walkę o złoto stoczyły natomiast Julia Dżyma i Marketa Davidova. Zwycięsko wyszła z niej, ku radości lokalnych kibiców, Davidova, dla której to drugie złoto podczas tych MŚ. Ukrainka musiała zadowolić się srebrem. Brąz wywalczyła reprezentantka Rosyjskiej Unii Biathlonu Tamara Derbusziewa (+8,4 sek). Czwarta była Monika Hojnisz-Staręga (+20,6 sek), a piąta Paulina Fialkova. Na dwunastej pozycji sklasyfikowano Kingę Zbylut, a “oczko” niżej finiszowała Anna Mąka. Magdalena Gwizdoń była 31., a Kamila Cichoń zajęła 35. miejsce.

Wyniki biegu pościgowego kobiet

Zmagania podczas letnich MŚ w biathlonie na nartorolkach zakończyli panowie, którzy dziś mieli do pokonania 10 kilometrów. Złoto wywalczył doświadczony Czech Michal Krcmar, który wyruszył jako pierwszy na trasę biegu pościgowego i jako pierwszy minął linię mety. Reprezentant gospodarzy był bardzo skuteczny na strzelnicy (tylko jedna runda karna) i dzięki temu jego zwycięstwo nawet przez moment nie było zagrożone. Srebrny medal wywalczył Belg Fabien Claude (+15,7 sek), który swój sukces zawdzięcza świetnej dyspozycji biegowej. Na najniższym stopniu podium stanął Rosjanin Jarosław Kostiukow (+15,9 sek).

Kolejny dobry występ ma za sobą Grzegorz Guzik, który uplasował się na siódmym miejscu ze stratą niespełna pół minuty do zwycięzcy. Polak awansował do TOP10 mimo tego, że po dwóch strzelaniach był dopiero szesnasty. W “stójce” poszło mu jednak dużo lepiej i ostatecznie mógł się cieszyć z siódmej lokaty. Pozostali z naszych reprezentantów nie błysnęli. Wojciech Skorusa z sześcioma pudłami na koncie był 34., a Łukasz Szczurek uplasował się oczko niżej. Czterdziesty pierwszy był Andrzej Nędza-Kubiniec.

Wyniki biegu pościgowego mężczyzn

Polacy kończą letnie MŚ w biathlonie na nartorolkach z jednym złotym medalem wywalczonym przez Monikę Hojnisz-Staręgę. Klasyfikację medalową wygrali gospodarze Czesi, który aż trzynastokrotnie stanęli na podium zdobywając 7 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe krążki.