Historia jednego konkursu. Tak Szczyrk debiutował w LGP. Kto triumfował?

fot. PZN

W najbliższy weekend po raz drugi w historii Letnie Grand Prix w skokach narciarskich zawita do Szczyrku. Pierwszy raz miał miejsce w 2011 roku, kiedy to konkurs na skoczni Skalite stanowił część cyklu Lotos Poland Tour. Przypominjmy sobie zatem wydarzenia sprzed 12 lat.

fot. PZN

Początek ery po Małyszu

Lato 2011 roku to dla polskich kibiców był ciężki czas przyzwyczajania się do skoków narciarskich bez Adama Małysza, który kilka miesięcy wcześniej zakończył karierę. Nowym liderem polskiej kadry został Kamil Stoch, który dźwigał na plecach presję zastąpienia wielkiego mistrza. Już na dzień dobry przyszło mu się zmierzyć z niełatwym wyzwaniem. Letnie Grand Prix rozpoczynało się bowiem od kilku konkursów w Polsce, które składały się na cykl Lotos Poland Tour. Wszyscy kibice oczekiwali na sukces polskich reprezentantów. Nie było to proste, gdyż w tamtych czasach obsada konkursów LGP była zazwyczaj mocniejsza niż obecnie, a czołowi zawodnicy rzadko opuszczali zawody.

Wielcy na podium

Pierwszy konkurs cyklu rozegrano na skoczni w Wiśle, gdzie triumfował Thomas Morgenstern. Następnie zawodnicy przenieśli się do Szczyrku. Najbardziej prestiżowy konkurs w historii skoczni Skalite zaplanowano na 20 lipca. Dobre nastroje przed konkursem zapewnił nam Maciej Kot, który wygrał kwalifikacje. W samych zawodach do głosu doszli jednak zawodnicy z czołówki Pucharu Świata. Już po pierwszej serii z wyraźną przewagą prowadził najlepszy skoczek zakończonej kilka miesięcy wcześniej zimy, Thomas Morgenstern. W drugiej próbie zaatakował Kamil Stoch. Nowy lider polskiej kadry zaatakował z 7 miejsca, oddając najdłuższy skok serii. Ostatecznie zakończył konkurs na najniższym stopniu podium. Lepsi okazali się tylko dwaj wielcy Austriacy, czyli Gregor Schlierenzauer i Thomas Morgenstern, który spokojnie przypieczętował wygraną.

Czy szczyrk zostanie na dłużej?

Jak zatem widzimy, choć mowa o letnich zawodach w Szczyrku, to skład podium był godny największych imprez w świecie skoków. Po konkursie na skoczni Skalite zawodnicy przenieśli się do Zakopanego, gdzie zakończył się cykl Lotos Poland Tour. Wyniki jedynej jego edycji w historii pokryły się z wynikami konkursu w Szczyrku. Możemy jedynie żałować, że impreza ta została później zapomniana i nie była kontynuowana w kolejnych latach. Miejmy nadzieję, że od najbliższego weekendu rozpoczynając, Szczyrk coraz częściej będzie gościł konkursy najwyższej rangi.

Wyniki konkursu z 2011 roku

Źródło: informacja własna