Henrik Kristoffersen i Maria Therese Tviberg Mistrzami Norwegii w slalomie

22:35, 02.04.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 00:00, 03.04.2017

Slalom był ostatnią konkurencją odbywających się w Narwiku Mistrzostw Norwegii w narciarstwie alpejskim. Dziś Norwegowie zakończyli swój krajowy czempionat w roku 2017. Po pięciu latach tytuł narodowego mistrza w slalomie odzyskał Henrik Kristoffersen, natomiast po raz pierwszy Mistrzynią Norwegii w slalomie została Maria Therese Tviberg.

Henrik Kristoffersen od kilku lat należy do grona najlepszych światowych slalomistów. Ma medal Igrzysk Olimpijskich i wiele wygranych w Pucharze Świata oraz małą kryształową kulę za slalom. Jednak w ostatnich latach na Mistrzostwach Norwegii nie udawało mu się zwyciężyć. Poprzednio triumfował w 2012 roku w Hafjell. Po dzisiejszych zmaganiach Kristoffersen powrócił na krajowy tron. Drobnym ułatwieniem było to, że pierwszego przejazdu nie ukończył Leif Kristian Haugen, a także to, że w drugim wypadł Sebastian Foss-Solevåg. To właśnie Foss-Solevåg prowadził po pierwszym przejeździe. Kristoffersen był drugi i tracił do lidera 0,40 sek.  Na trzecim miejscu plasował się Timon Haugan (+0,83 sek.), na czwartym Rasmus Windingstad (+1,01 sek.), na piątym Jonathan Nordbotten (+1,08 sek.), a na szóstym Fabian Wilkens Solheim (+1,10 sek.). Spora liczba zawodników miała problem z ukończeniem przejazdu. Do pechowców należą również Marcus Monsen oraz Bjørn Brudevoll - mistrz z 2016 roku. Jak już wspomniano, drugiego przejazdu nie ukończył Foss-Solevåg, natomiast Henrik Kristoffersen nie zmarnował szansy i zwyciężył w zawodach po razu drugi w karierze zostając Mistrzem Norwegii. Na drugim stopniu podium stanął Timon Haugan (+0,91 sek.), a trzecie miejsce zajął Bjørnar Neteland (+1,59 sek.). Czwarte miejsce zajął Rasmus Windingstad (+1,72 sek.), piąte Fabian Wilkens Solheim (+1,89 sek.), a szóste Mathias Terre (+3,25 sek.). Na 85 startujących zawodników, dwa przejazdy ukończyło tylko 18!

Wyniki 1. przejazdu slalomu mężczyzn

Wyniki po 2. przejeździe slalomu mężczyzn

Prawdziwy pogrom faworytek wystąpił w slalomie kobiet. Szczególnie dramatycznie wyglądała sytuacja na trasie przy przejazdach zawodniczek z numerami 5-10. Żadna z nich nie dotarła do mety, a w tym gronie było kilka bardzo dobrych slalomistek: Nina Løseth, Maren Skjøld, wypadły też Kajsa Vickhoff Lie, Kristin Lysdahl, Guro Hvammen i Kristiane Bekkestad. Nieco później przejazdu nie ukończyła też Kristina Riis-Johannessen. Pierwsze miejsce zajmowała na półmetku Maria Therese Tviberg. Miała ona przewagę 0,26 sek. nad drugą zawodniczką - Kristine Gjelsten Haugen oraz 0,67 sek. nad trzecią Marte Berg Edseth. Czwarta była Słowaczka Sona Moravciková (+0,90 sek.), piąta Thea Louise Stjernesund (+1,28 sek.), a szósta Eirin Linnea Engeset (+1,31 sek.). Drugi przejazd niczego nie zmienił na czołowych pozycjach. Nie do pokonania była Tviberg, która dołożyła jeszcze prawie sekundę do swojej przewagi i wygrała z czasem o 1,21 sek. lepszym od Kristine Gjelsten Haugen, która zdobyła srebrny medal. Na trzeciej pozycji zakończyła zawody Marte Berg Edseth (+2,17 sek.). Na czwarte miejsce awansowała Eirin Linnea Engeset (+2,43 sek.), na piątym pozostała Thea Louise Stjernesund (+2,46 sek.), a na szóstym sklasyfikowana została Fanny Cathrine Sanderberg (+3,13 sek.). Tviberg zakończyła mistrzostwa ze znakomitym dorobkiem 3 złotych medali. Nie udało jej się zdobyć żadnego medalu w kombinacji (co jest jednak zaskoczeniem) oraz w gigancie.