Heidi Weng i Johannes Hoesflot Klaebo na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Za dziesięć dni rozpoczną się igrzyska olimpijskie w południowokoreańskim Pjongczang – najważniejsza impreza sezonu zimowego 2017/2018. Sprawdźmy, kto miałby w Azji największe szanse na sukces, gdyby pod uwagę brano klasyfikację generalną Pucharu Świata.

Kobiety:

Żółtą koszulkę liderki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po zawodach w Seefeld utrzymała Heidi Weng. Norweżka dzierży ten plastron od Tour de Ski, kiedy to przejęła go od swojej rodaczki Ingvild Flugstad Oestberg. 26-letnia biegaczka zgromadziła na swoim koncie 1336 punktów, a niedzielny występ w zawodach na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym (2. miejsce – przyp. red.) pozwolił jej powiększyć przewagę nad swoją najgroźniejszą konkurentką, czyli Oestberg. 27-latka z Gjøvik traci do Weng dokładnie 199 punktów i w marcowej części sezonu rozgrywanej w Norwegii, Finlandii i Szwecji będzie musiała się postarać o to, aby te straty odrobić. Na trzeciej pozycji plasuje się Amerykanka Jessica Diggins, dla której ten sezon jest przełomowy. Biegaczka zza Oceanu ma na swoim koncie 967 “oczek” i realne szanse na podium w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. Czwarte miejsce zajmuje Finka Krista Parmakoski (837 pkt), piąta jest Austriaczka Teresa Stadlober (731), a szósta Charlotte Kalla (690 pkt). Dopiero dziesiątą lokatę zajmuje Marit Bjoergen, która wystartowała tylko w dziewięciu biegach tego sezonu.

Jedyną reprezentantką Polski, która punktowała w tym sezonie, jest Justyna Kowalczyk. Biegaczka z Kasiny Wielkiej pięciokrotnie plasowała się w punktowanej trzydziestce i z dorobkiem 106 “oczek” jest 42. w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata kobiet

W klasyfikacji biegów rozgrywanych na dystansach czołowa trójka jest identyczna, jak w klasyfikacji generalnej, ale strata Oestberg i Diggins do prowadzącej Weng jest nieco mniejsza. Liderka cyklu zgromadziła do tej pory 731 “oczek” i o 117 wyprzedza swoją rodaczkę Ingvild Flugstad Oestberg. Amerykanka Jessica Diggins w dotychczasowych startach uzbierała 506 punktów.

Klasyfikacja biegów na dystansach

Bardzo ciekawie zapowiada się walka o triumf w klasyfikacji sprintu. Na trzy biegi przed końcem na prowadzeniu znajduje się Norweżka Maiken Caspersen Falla z dorobkiem 343 punktów. Tuż za nią jest Szwedka Stina Nilsson, która w pięciu startach wywalczyła 335 “oczek”. Duże szanse na sukces ma także Amerykanka Sophie Caldwell. Zwyciężczyni sprintu w Seefeld ma na swoim koncie 326 punktów i nadal realną szansę na zdobycie małej kryształowej kuli i powtórzenie wyczynu swojej rodaczki Kikkan Randall.

Klasyfikacja sprintu

Mężczyźni:

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata mężczyzn nie doszło do wielkich przetasowań po zawodach w Seefeld. Na prowadzeniu nadal znajduje się fenomenalny młody Norweg Johannes Hoesflot Klaebo, który w Austrii dołożył do swojego dorobku kolejne zwycięstwo. 21-letni biegacz punktował w tym sezonie dwunastokrotnie i zgromadził 1112 punktów. Na drugie miejsce po biegu masowym w Seefeld przesunął się natomiast Szwajcar Dario Cologna, który wykorzystał nieco słabsze wyniki swoich głównych rywali. Czterokrotny triumfator prestiżowego cyklu Tour de Ski traci do lidera 159 “oczek” i na pewno postara się o to, aby powalczyć o dużą kryształową kulę za klasyfikację generalną Pucharu Świata.

Z walki o zwycięstwo nie zrezygnował także Martin Johnsrud Sundby. Norweg początkowo nie planował przyjeżdżać do Seefeld, ale ostatecznie zdecydował się na wyjazd do Austrii i wyszło mu to na dobre. Strata norweskiego biegacza do liderującego Klaebo wynosi 177 punktów.

Jedynym Polakiem zdobywającym punkty w dotychczasowych biegach był Maciej Staręga. Zawodnik z Siedlec z dorobkiem 28 “oczek” jest 88. w klasyfikacji generalnej.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata mężczyzn

W klasyfikacji biegów dystansowych na prowadzeniu znajduje się Francuz Maurice Manificat. Reprezentant Trójkolorowych doskonale spisywał się zwłaszcza w biegach rozgrywanych stylem dowolnym (zwycięstwo w Davos, drugie miejsce w Toblach) i zgromadził 522 punkty. Szanse na małą kryształową kulę zachowali także Dario Cologna, Alex Harvey i Hans Christer Holund. Pozostali zawodnicy mają już większe straty.

Klasyfikacja biegów na dystansach

Rywalizację sprinterów zdominował w tym sezonie Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg pięciokrotnie triumfował w tej specjalizacji i raz był drugi, dzięki czemu jego dorobek punktowy wynosi 530 “oczek”. Najmniejszą stratę do Klaebo ma Włoch Federico Pellegrino, który zgromadził o 195 punktów mniej. Na najniższym stopniu podium klasyfikacji jest Francuz Lucas Chanavat (237 pkt).

Maciej Staręga z dorobkiem 28 punktów jest 42. w zestawieniu najlepszych sprinterów sezonu.

Źródło: informacja własna 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.