Halo? Tu ptasie radio! (felieton)

fot. Berkutschi.com
fot. Berkutschi.com

Halu, tu ptasie radio! Nadajemy audycję z narciarskiego kraju. Skoczkowie doprowadzają dzisiaj niemal do zawału. Popisy w powietrzu niemal jak w raju!

Tak mi się wszystko dzisiaj z Tuwimem skojarzyło. Każdy z nich jak inny ptak, z własną charakterystyczną cechą. Ich dalekie loty sprawiły dzisiaj, że emocje wewnątrz ciała kibica symulowały niezwykły hałas dookoła. Oni targowali się na odległości, a na około nerwy hulały. Freund, jak narciarski kogut. Porównanie bardziej do charakteru obronnego i dumnego, niż do braku umiejętności dalekiego lotu. Honorowo kroczy po pierwszą od 15 lat kryształową kulę dla Niemców. Ale na to nadlatuje on, as przestworzy – jastrząb Prevc. Cudownie manewruje nartami w strugach powietrza. Atakuje nieco z ukrycia, milcząco. Na to i Japonia nadesłała swego sokoła wędrownego, który od lat zadziwia świat. Lot sokoła jest zwinny i energiczny, choć uspokaja się przy dłuższych dystansach. Skrzydła są wtedy lekko zagięte. Jakby nie spojrzeć, cały opis pasuje do Noriakiego. Nie mogło zabraknąć i polskiego orła, który znowu powoli rozkłada swoje skrzydła. I leci, i leci! Wzbudza lęk i podziw. Po prostu – Kamil Stoch.

Największą jednak furorę robi skromny ptaszek, najbardziej barwny, ale i sprawny. Polski gil zwyczajny, dzisiaj wyjątkowo był nadzwyczajny. Piotr Żyła, totalnie bez urazy, bo ochroną jego objąć trzeba także. Przezwycięża swe słabości i znowu podwyższa swoje loty. Wszystko może w tym narciarskim ptasim radiu się zdarzyć, bo i wcześniej znany jako pingwin Seou Choi, dziś w lotnego przeistoczył się.

Słowik, wróbel, kos, jaskółka,

Kogut, dzięcioł, gil, kukułka,

Szczygieł, sowa, kruk, czubatka,

Drozd, sikorka i dzierlatka,

Kaczka, gąska, jemiołuszka,

Dudek, trznadel, pośmieciuszka,

Wilga, zięba, bocian, szpak

Oraz każdy inny ptak…

…jutro szanse znowu ma!

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.