Grudniowe zawody PŚ w Lillehammer zostały odwołane

fot. M. Rudzińska

Norweski Związek Narciarski nie zorganizuje zawodów Pucharu Świata w pierwszy grudniowy weekend zaplanowanych w Lillehammer. Skoczkinie narciarskie, biegacze oraz kombinatorzy norwescy, będą musieli poczekać na inną datę. Organizatorzy twierdzą bowiem, że wybiorą inny termin, który poznamy w trakcie sezonu.

fot. M. Rudzińska

To już druga informacja o odwołaniu zawodów tego dnia. Wcześniej dowiedzieliśmy się, że anulowano wszystkie zaplanowane konkursy Pucharu Świata w Sapporo. Teraz to Norwegowie zdecydowali, że nie będą w stanie przeprowadzić rywalizacji w skokach kobiet, kombinacji norweskiej oraz biegach narciarskich. Wszystkiemu winna jest pandemia koronawirusa. Ostatnio w Kraju Wikingów zanotowano wzrost zachorowań. Władze zdecydowały o zaostrzeniu przepisów.

- Norweski Związek Narciarski uważa, że ​​nie jest właściwe organizowanie w tym momencie Pucharu Świata w Lillehammer. Skoncentrujemy się teraz na znalezieniu nowych terminów w porozumieniu z FIS i lokalnym organizatorem - informuje szef norweskiego narciarstwa, Erik Røste.

Kupczak ostatnim ogniwem Polaków, ale jego kariera wisi na włosku. Mateja: “Cały czas jest w rozterce”

Taka decyzja związku stawia w bardzo trudnej sytuacji skoczkinie narciarskie, które właśnie w Lillehammer miały zainaugurować nowy sezon Pucharu Świata. Jeśli Międzynarodowa Federacja Narciarska nie znajdzie szybko innego organizatora, to panie rozpoczną zimę dopiero pod koniec stycznia w Ljubnie. Wcześniej z organizacji zawodów wycofały się bowiem Zao i wyżej wspomniane Sapporo.

Jeszcze trudniejsza rzeczywitość dotyka kombinację norweską kobiet. Ta dyscyplina miała zaliczyć pierwszy sezon w historii. Inauguracja miała również nastąpić w Lillehammer. Niestety, dzisiejsza decyzja norweskiej federacji spowodowała, że kombinatorki poczekają do pierwszych dni stycznia, gdzie zaplanowano zmagania w Estonii. Dwa konkursy w cyklu to raczej nie jest szczyt marzeń, jak na debiut dyscypliny. Warto też wspomnieć, że Otepää w ostatnich latach odwoływała często zmagania z powodu braku śniegu.

Źródło: FIS

Mateusz Król
Obserwuj