Granerud nowym liderem. Już tylko jeden Polak na podium klasyfikacji LGP

fot. M. Rudzińska

Pierwszy weekend września był okresem bogatym w sportowe wydarzenia. Oprócz kolejnych meczów siatkarskich mistrzostw Europy czy Memoriału Kamili Skolimowskiej sympatycy sportu mogli śledzić także zmagania skoczków narciarskich, rywalizujących w Szczuczyńsku w ramach konkursów Letniego Grand Prix. Zobaczmy, jak przedstawia się klasyfikacja generalna cyklu po zawodach rozegranych w Kazachstanie.

fot. M. Rudzińska

Kazachstan – a dokładniej Szczuczyńsk – był trzecim przystankiem na mapie 28. edycji Letniego Grand Prix w skokach narciarskich mężczyzn. Wcześniej w lecie 2021 roku panowie rywalizowali w Wiśle oraz Courchevel. Zawody rozegrane na polskiej ziemi były szczęśliwe dla gospodarzy. W pierwszym z konkursów tryumfował bowiem Jakub Wolny, zaś w drugim – Dawid Kubacki. We Francji, gdzie odbył się jedynie jeden konkurs, ze zwycięstwa cieszył się natomiast Stefan Kraft. Przed zmaganiami w Kazachstanie liderem klasyfikacji cyklu był inny Austriak, Jan Hoerl, który nie pojawił się jednak na kompleksie skoczni Burabaj. Na podobny krok zdecydowali się również reprezentanci Polski.

Pod nieobecność Polaków oraz czołowych zawodników z Austrii głównymi pretendentami do zwycięstwa w Szczyczyńsku stali się Norwegowie, którzy do Azji przylecieli w najmocniejszym składzie. Pierwszy raz tego lata mogliśmy podziwiać popisy najlepszego skoczka ostatniej zimy, Halvora Egnera Graneruda. 25-latek potwierdził, że w dalszym ciągu pozostaje w znakomitej dyspozycji. Zwyciężył w obu rozegranych w Kazachstanie konkursach, dzięki czemu wysforował się na prowadzenie w klasyfikacji Letniego Grand Prix. O 4 punkty wyprzedza on dotychczasowego lidera cyklu – wspomnianego wcześniej – Jana Hoerla. Na trzecim miejscu plasuje się najlepszy z Polaków, Jakub Wolny. Zawodnik klubu LKS Klimczok Bystra ma na swoim koncie 185 „oczek” (strata 15 punktów do lidera). Tuż za skoczkiem urodzonym w Bielsku-Białej plasuje się jego rodak, Dawid Kubacki. W czołowej dziesiątce sklasyfikowani są także: Anze Lanisek ze Słowenii, Marius Lindvik i Robert Johansson z Norwegii, Markus Schiffner z Austrii, Roman Siergiejewicz Trofimow z Rosji oraz Gregor Deschwanden ze Szwajcarii. Co ciekawe, Rosjanin jest jedynym spośród dziesięciu wymienionych skoczków, który brał udział we wszystkich pięciu konkursach tegorocznego Letniego Grand Prix.

Klasyfikacja LGP po zawodach w Szczuczyńsku

Jeśli chodzi o klasyfikację Pucharu Narodów, to przewodzi w niej drużyna Austrii (616 punktów), bezpośrednio za którą plasują się ekipy polska (591 „oczek”) i norweska (576 punktów). W pięciu rozegranych konkursach punkty zdobyli przedstawiciele dziewiętnastu państw.

Klasyfikacja Pucharu Narodów LGP po zawodach w Szczuczyńsku

Do zakończenia cyklu pozostały jeszcze trzy konkursy indywidualne oraz konkurs mieszany. Najbliższy z nich odbędzie się już 11 września w Czajkowskim. Przypomnijmy, że ze względów organizacyjnych odwołano zawody, mające mieć miejsce w dniach 18-19 września w Rasnovie.

Źródło: informacja własna