Granerud mówi o powrocie Rosjan. Mocne słowa. “Trzeba pomyśleć o bojkocie”

Screen: Eurosport

Nie milkną echa decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który podjął decyzję o przywróceniu możliwości startu sportowców z Rosji oraz Białorusi w sportach indywidualnych. Głos w sprawie zabrał Halvor Egner Granerud. Padły naprawdę odważne słowa.

Screen: Eurosport

Rosyjscy i białoruscy sportowcy powrócą do świata sportu?

28 marca przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dali zielone światło dla sportowców z Rosji i Białorusi, którzy będą mogli wystartować w sportach indywidualnych pod neutralną flagą, pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi. Na ten moment nie zapadła jednak decyzja dotycząca udziału reprezentantów z tych dwóch zbrodniczych krajów na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

– Rosjanie i Ukraińcy rywalizują ze sobą w tenisie, w hokeju na lodzie czy piłce ręcznej (w rozgrywkach klubowych – PAP). Dlaczego nie miałoby to być możliwe również w pływaniu? Gdzie jest różnica? – spytał Bach.

– Możemy otworzyć drzwi do dialogu i pokoju. Jeśli polityka decydowałaby o tym, kto weźmie udział w igrzyskach olimpijskich, to byłby koniec sportu na świecie – dodał niemiecki działacz sportowy.

Mocne słowa Graneruda – ” Nie mają czego szukać”

O zdanie w tej sprawie poprosiliśmy najlepszego skoczka tegorocznej zimy – Halvora Egnera Graneruda. Jego komentarz był jednoznaczny. – Myślę, że to złe, jeśli rosyjscy i białoruscy sportowcy zostaną przywróceni do rywalizacji. To będzie smutne dla tych, którzy nie dostaną takiej możliwości – skomentował Norweg.

Podopieczny Alexandra Stoekla zwrócił również uwagę na inny, istotny problem. – Wielu najlepszych sportowców jest członkami (CSKA – Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego – przyp.red). Jeśli będą startować, bojkot jest czymś, o czym trzeba poważnie myśleć. Sposób, w jaki Rosjanie traktują swoich sportowców jako wzory, sprawia, że nie mają czego szukać – zagrzmiał 26 – latek.

Przypomnijmy, iż w przeszłości Halvor Egner Granerud wielokrotnie wspierał Ukrainę. Tuż po wybuchu wojny Norweg podjął decyzję o przekazaniu trzech Euro za każdy zdobyty punkt w zawodach Pucharu Świata do końca minionego sezonu. Z kolei niedługo po wygranej w tegorocznej edycji Turnieju Czterech Skoczniu wsparł finansowo organizację charytatywną, która pomaga ukraińskim medykom.

źródło: PAP/ informacja własna