Gigantyczny sukces polskich hokeistów. Powrót do elity po wielu latach

fot. polskihokej.eu

W piątek, 5 maja na zakończenie Mistrzostw Świata Dywizji IA Biało-Czerwoni pokonali Rumunię 6:2. To zwycięstwo oznacza, że bez względu na wynik wieczornego spotkania Włochy – Wielka Brytania, Polacy awansowali do Mistrzostw Świata Elity! W 2024 roku najlepsze hokejowe zespoły globu na czele z Kanadą, Finlandią i Czechami zagrają w Ostrawie i Pradze.

fot. polskihokej.eu

W spotkaniu z Rumunią zabrakło bramkarza Johna Murray’a, który doznał urazu pachwiny. Jego miejsce zajął Maciej Miarka. Początek należał do rywali, którzy prowadzili po pierwszej tercji 1:0, chociaż to Polacy dominowali. Druga odsłona należała już zdecydowanie do naszej drużyny, która była głośno dopingowana przez kibiców. W drugiej tercji strzelili aż cztery gole, nie tracąc żadnego. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:2. Po 21 latach Biało-Czerwoni wracają do Elity!

– To niesamowite, że mogłem wystąpić w takim meczu. Zrobiliśmy dobrą robotę – mówił szczęśliwy i wzruszony bramkarz Maciej Miarka. – Trener Robert Kalaber stworzył supergrupę, w której świetnie się czują starsi i młodsi zawodnicy. Można powiedzieć, że kochamy się nawzajem i wspieramy na każdym kroku. Mam nadzieję, że będziemy osiągać kolejne sukcesy – zaznaczał napastnik Alan Łyszczarczyk.

Gigantyczny i długo wyczekiwany sukces

To był fenomenalny turniej w wykonaniu Biało-Czerwonych, którzy byli beniaminkiem w MŚ w Nottingham – w poprzednim roku zespół prowadzony przez Roberta Kalabera awansował na zaplecze Elity, wygrywając wszystkie mecze w Mistrzostwach Świata Dywizji IB w Tychach.

W Nottingham marsz do triumfu podopieczni Kalabera rozpoczęli od wygranej z Litwą 7:0, w kolejnym starciu minimalnie przegrali z Wielką Brytanią 4:5 po dogrywce, następnie ograli Włochów 4:2, Koreę Południową 7:0 oraz Rumunię 6:2.

Nasz zespół zdobył 13 punktów i bez względu na wynik wieczornego starcia Włochy – Wielka Brytania, awansuje do Elity, bo do grona najlepszych drużyn świata dostaną się dwa zespoły. Polacy uplasują się na pierwszym lub drugim miejscu. Wielka Brytania ma obecnie 11 punktów, a Włochy 9 pkt.

“Chciałbym podziękować chłopakom za poświęcenie”

Polacy poprzedni awans na najwyższy poziom hokejowych mistrzostw świata wywalczyli w 2001 roku pod kierunkiem trenera Wiktora Pysza. Rok później na turnieju w Szwecji zajęli 14. miejsce i zostali zdegradowani.

Obecny awans to ogromny sukces trenera Roberta Kalabera. Słowak pracę z reprezentacją rozpoczął trzy lata temu. Przed rokiem pod jego kierunkiem Polacy wygrali mistrzostwa świata Dywizji 1B w Tychach, a teraz zaliczyli kolejny awans.

“Chciałbym podziękować chłopakom za poświęcenie, walkę, zostawili na lodzie dużo zdrowia i serca. Zrobiliśmy to co trzeba, teraz czas dla sponsorów, aby pomogli rozwijać naszą dyscyplinę. Ogromny wkład w nasz sukces wnieśli członkowie sztabu. To był czas całego naszego teamu. Każdy dołożył swoją cegiełkę. Jestem szczęśliwy” – powiedział trener Kalaber w wypowiedzi dla TVP.

Źródło: polskihokej.eu / TVP / PAP