Gian Franco Kasper: „Będziemy walczyć o pozostanie tradycyjnych dyscyplin na IO”

Photo credit: The Forest History Society / Foter / CC BY-NC
Photo credit: The Forest History Society / Foter / CC BY-NC

Prezydent Międzynarodowej Federacji Narciarskiej Gian Franco Kasper powiedział podczas Forum Nordicum odbywającego się w Szklarskiej Porębie, że nie zgadza się z pomysłem wykluczenia z Zimowych Igrzysk Olimpijskich tradycyjnych dyscyplin, które miały by być zastąpione nowymi konkurencjami.

Groźba zniknięcia z programu zimowych igrzysk obejmuje alpejskie konkurencje szybkościowe takie jak zjazd czy super-G, a także długodystansowe biegi narciarskie czy jeden z konkursów skoków narciarskich. Głównym czynnikiem, który brany jest pod uwagę są oczywiście pieniądze. Ma tutaj znaczenie m.in. wysoki koszt przygotowania tras do zjazdu i super-G. Wszystkie wymienione dyscypliny są na razie pod obserwacją MKOl.

Kasper zapowiedział walkę do końca o to, aby tradycyjne dyscypliny, które na ZIO są od wielu lat, w dalszym ciągu pozostały w ich programie. Dodał, że nie ma nic przeciwko nowym dyscyplinom jak narciarstwo dowolne, ale ważnym jest, aby trzymać się również swoich tradycji.

Skoki i biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich są od pierwszej ich edycji, która miała miejsce w 1924 roku w Chamonix. Narciarstwo alpejskie wprowadzono dopiero w roku 1938 (Garmisch-Partenkirchen). Rywalizowano wtedy wyłącznie w kombinacji (zjazd i slalom). Natomiast super-G jest konkurencją stosunkowo nową, bo po raz pierwszy pojawiło się w programie igrzysk dopiero w 1988 roku w Calgary (konkurencje alpejskie odbywały się w Nakiska).

Źródło: sports.ru, skionline.ch

1 thought on “Gian Franco Kasper: „Będziemy walczyć o pozostanie tradycyjnych dyscyplin na IO”

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.