Gdzie saneczkarze najchętniej startują? Ankieta o ulubionych torach [Dzień Sportów Zimowych]

fot. s3.kaercher-media.com

fot. s3.kaercher-media.com
fot. s3.kaercher-media.com

Torów saneczkarskich, na których odbywają się zawody Pucharu Świata jest mnóstwo. Obecnie zawodnicy rywalizują w Stanach Zjednoczonych. Zmagania odbywają się również w Europie, szczególnie w Niemczech. W tym sezonie z racji igrzysk olimpijskich w 2018 roku saneczkarze będą testować obiekt w Pjongczang. Ale jakie tory są lubiane wśród zawodników? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie przygotowaliśmy ankietę, w której udział wzięło 12 zawodników z całego świata. Oto wyniki tej ankiety:

Wojciech Chmielewski (Polska – dwójki): Konigssee
Andriy Mandziy (Ukraina – jedynki): Oberhof
Adrien Maitre (Francja – jedynki): Winterberg
Armin Frauscher (Austria – jedynki): Sigulda
Patrick Rastner (Włochy – dwójki): Konigssee i Winterberg
Andi Langenhan (Niemcy – jedynki): Oberhof
Lucas Populin (Argentyna – jedynki): poszczególne miejsca na torach: Sigulda, Altenberg, Igls, Lake Placid i Konigssee
Tobias Wendl/Tobias Artl (Niemcy – dwójki): Konigssee
Pavel Angelov (Bułgaria – jedynki): Konigssee
Mateusz Sochowicz (Polska – jedynki): Konigssee i Oberhof
Inars Kivlenieks (Łotwa – jedynki): Igls

Saneczkarze najbardziej preferują tory w Niemczech. I chodzi tu nie tylko o reprezentantów naszych zachodnich sąsiadów. W tej grupie są także Polacy, którzy bardzo często trenują na niemieckich torach. Wśród połowy zawodników w odpowiedzi pojawiła się miejscowość Konigssee. To właśnie tor w Bawarii okazał się być najpopularniejszy. Saneczkarze preferują również obiekty w Oberhofie czy w Winterbergu. W wynikach ankiety widnieją również tory spoza Niemiec: Sigulda w Łotwie czy Igls w Austrii.

fot. fil-luge.org
fot. fil-luge.org

Tor Konigssee ma 1339 metrów dla mężczyzn i 1224 metrów dla kobiet. Liczy on odpowiednio 16 i 12 zakrętów. W ubiegłym sezonie w Konigssee odbyły się mistrzostwa świata, w których najlepsi byli gospodarze. W tym sezonie pod koniec stycznia odbędą się tu mistrzostwa Europy.

 

fot. fil-luge.org
fot. fil-luge.org

Oberhof to kolejny z najbardziej ulubionych przystanków Pucharu Świata wśród zawodników. Trasa jest tutaj krótsza niż w Konigssee. Ma długość 1070 metrów dla panów i 964 metrów dla kobiet. Na saneczkarzy na trasie czeka 15 zakrętów, na saneczkarki o 3 mniej. W poprzednim sezonie wszystkie 6 konkurencji wygrali reprezentanci gospodarzy. Jak będzie w tym sezonie, przekonamy się na początku lutego.

fot. fil-luge.org
fot. fil-luge.org

Tor w Winterbergu jest długi i ma 15 zakrętów zarówno na trasie dla pań jak i dla panów. Jednym z charakterystycznych miejsc tego obiektu jest Veltins Kreisel. Właśnie w Winterbergu zainaugurowano tydzień temu nowy sezon Pucharu Świata.

fot. fil-luge.org
fot. fil-luge.org

Na torze w Siguldzie corocznie odbywały się mistrzostwa Polski. Długość toru w Łotwie liczy 1260 metrów dla panów i 998 metrów dla pań. Mężczyżni pokonują 16 zakrętów, a kobiety o 3 mniej. 14 i 15 stycznia przyszłego roku odbędą się w Siguldzie zmagania w ramach Pucharu Świata. Na dobre wyniki liczą szczególnie gospodarze.

fot. fil-luge.org
fot. fil-luge.org

Tor olimpijski w Igls jest jednym z najbardziej znanych torów na świecie. Panowie przejeżdżają tu 1227 metrów, czyli o ponad 400 metrów więcej niż kobiety. Liczy on odpowiednio 14 i 10 zakrętów. Saneczkarze odliczają już czas do styczniowych mistrzostw świata, które odbędą się na obiekcie pod Innsbruckiem.

źródło: informacja własna/fil-luge.org

Partnerzy Dnia Sportów Zimowych:

logorg-button

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.