Forsstrom i Kytosaho mistrzami Finlandii

20:50, 04.10.2020 Angelika Uchacz

W Kuopio odbyły się Letnie Mistrzostwa Finlandii w skokach narciarskich kobiet oraz mężczyzn. Najlepszymi zawodnikami okazali się być Niko Kytosaho oraz Susanna Forsstrom.

Na skoczniach narciarskich w Kuopio zawodnicy z całej Finlandii zmierzyli się w walce o tytuł najlepszego skoczka w kraju. W kategorii mężczyzn złudzeń nie pozostawił Niko Kytosaho. Skoczek z klubu narciarskiego w Lahti oddał skoki na odległość 126 oraz 130 metrów, dzięki czemu zdobył 270,6 punktu i zajął najwyższe miejsce na podium. Tuż za nim z łączną liczbą punktów wynoszącą 268,0 uplasował się Antti Aalto. Pomiędzy tymi zawodnikami walka była wyrównana, bowiem drugi w klasyfikacji skoczek oddał dwa skoki na odległość 127 metrów. Trzecią lokatę zajął Artti Aigro z Estonii. Skokami na 121 oraz 122 metry zapewnił sobie 241,7 punktu. Miał również niższe oceny za styl niż Kytosaho oraz Aalto.

Zdecydowanie niższe wartości punktowe uzyskał Juha Miettinen. Zawodnik z Kuopio uzyskał łączną notę 208,3 punktu i zajął czwarte miejsce. Piąty wynik należał do Eetu Nousiainena, który skoczył na odległość 106 oraz 119 metrów. Tuż za nim uplasował się Andreas Alamommo. Jarkko Maatta ukończył zawody na siódmym miejscu. Łącznie w tej kategorii wystartowało 23 zawodników.

- Skoki były wyraźnie lepsze niż wczoraj, dziś było już zupełnie normalnie - powiedział Kytosaho. - Drugi skok był prawdopodobnie najlepszym, jakie oddałem latem oraz jesienią. To była dobra i równa seria. Miło było odebrać dwa złote medale po zakończonych zawodach - nawiązał do wczorajszego zwycięstwa drużynowego. Antti Aalto również jest zadowolony z wyniku, jak donosi Fiński Związek Narciarski. - To nie był najlepszy dzień, warunki były zmienne.  Jednak sezon treningowy minął dobrze. Latem miałem dobre wyniki. Nadal będziemy intensywnie trenować - zapowiedział skoczek.

Wśród pań najlepsza była Susanna Forsstrom. Kategoria kobiet odbyła się na obiekcie o punkcie konstrukcyjnym zlokalizowanym na 90 metrze i HS 100. Skoki na 93 oraz 96,5 metra pozwoliły zwyciężczyni odlecieć rywalkom. Drugie miejsce wywalczyła Jenny Rautionaho, która oddała skoki na odległość 89 oraz 82,5 metra. Podium dopełniła Julia Kykkanen. Sama Forsstrom przyznaje, że jej głównym celem są Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie. - Dziś skoki były bezpieczne. Ostatnio treningi były dla mnie trudne, więc zwycięstwo dobrze smakuje. Wróciłam do podstaw. Skoki posunęły się na przód w sezonie treningowym, nastąpił rozwój. Mam nadzieję, że możliwe będzie utrzymanie tego poziomu przez cały sezon - skomentowała.