FIS: Znamy oficjalne kalendarze w skokach

SAM_1931-Copy1Międzynarodowa Federacja Narciarska od kilku lat zmaga się z zarzutami o zbyt kurczowe trzymanie się stałego rozkładu swoich najważniejszych rozgrywek. Widocznie w tym roku wzięli to sobie do serce, bo kalendarze na sezon 2015/2016 są nadzwyczaj zaskakujące.

 W połowie kwietnia poznaliśmy wstępne kalendarze na lato i zimę nowego sezonu. Zwykle mało się zmienia w oficjalnym wydaniu, ale tym razem otrzymaliśmy kilka niespodzianek. Podczas Letniej Grand Prix odbędą się trzy konkursy w Polsce, co było planowane już wcześniej. To u nas rozpoczniemy letnią rywalizację konkursem drużynowym w Wiśle (31.07). Dzień później konkurs indywidualny w tej samej miejscowości. W niedzielę czołówka skoków światowych zagości na Wielkiej Krokwi, gdzie zostanie rozegrany drugi konkurs indywidualny tego sezonu. Tym samym to Polska zorganizuje najwięcej konkursów na igielicie. Zmiany względem szkicowego terminarza, zauważamy dopiero pod koniec tabeli. Pierwotnie LGP miało dobiec końca w Hinzenbach, ale FIS postanowiła przyznać zakończenie rosyjskiej miejscowości Chaikovsky. Kobiecy kalendarz LGP opiewa w większą ilość konkursów, niż to było przed rokiem. Panie zmagania rozpoczną 14. sierpnia Courchevel. Na początku września spotkają się w Rosji (Chaikovsky), a konkurencje zakończą w Almaty.

[KALENDARZ LGP 2015]

 Największy podziw budzi dzisiaj kalendarz Pucharu Świata mężczyzn na sezon 2015/2016. Rozpoczniemy tradycyjnie już w Klingenthal i w całej pierwszej części wszystko pozostaje według planów z poprzedniego roku. Największe niespodzianki rozpoczynają się tuż po Turnieju Czterech Skoczni, gdzie pojawiło się Willingen (9-10.01.2016). Tam zostaną rozegrane konkursy: drużynowy i indywidualny. Tydzień później odbędzie się ostatnia wielka impreza zimy – Mistrzostw Świata w lotach narciarskich. Pierwsza i druga seria konkursowa zostaną rozegrane w piątek 15. stycznia, mistrza świata poznamy dzień później. W niedzielę konkurs drużynowy. Następny weekend to już polskie święto – Zakopane. Nie mamy w środku tygodnia ani Szczyrku, ani Wisły. Jak informowaliśmy wcześniej, Polska otrzymała dwa weekendy Pucharu Świata. Dlatego też 23. stycznia na Wielkiej Krokwi odbędzie się konkurs team, a następnego dnia indywidualny. Wisła będzie przedostatnim przystankiem przed Planicą (4-5.03). FIS przyjęła przesunięcie konkurs skandynawskich z marca na początek lutego. Stąd też Oslo skoczków przyjmie 6-7. lutego a tę część zakończy rywalizacja w Kuopio 23. lutego. Już cztery dni później zawodnicy o punkty powalczą w Ałmaty. To jedyne miasto, które debiutuje w zawodach Pucharu Świata. Zwieńczenie długiego sezonu nastąpi tradycyjnie w Planicy.

[KALENDARZ PUCHARU ŚWIATA MĘŻCZYZN 2015/2016]

Cały sezon u panów liczyć będzie aż 31 konkursów indywidualnych i 6 drużynowych. Wliczając mistrzostwa świata mamy łącznie 40 dni konkursowych rywalizacji. Kobieca rywalizacja będzie dwa razy krótsza. Panie rozpoczną swoje zmagania tradycyjnie w grudniu. Inaugurację przyznano norweskiej miejscowości Lillehammer. Później nastąpi kolejne 18 konkursów, które wyłonią najlepszą skoczkinię sezonu. Ta zaś kryształową kulę odbierze w Rasanovie (Rumunia). Teraz zacieramy ręce i czekamy na rywalizację z najwyższej światowej półki.

[KALENDARZ PUCHARU ŚWIATA KOBIET 2015/2016]

Źródło: FIS

Mateusz Król
Obserwuj

1 thought on “FIS: Znamy oficjalne kalendarze w skokach

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.