FIS zawiesiła Vanessę Mae na 4 lata!

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) na cztery lata zawiesiła Vanessę Mae, która reprezentowała barwy Tajlandii w slalomie gigancie w ostatnich  Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Powodem zawieszenia jest manipulowanie wynikami zawodów alpejskich zaliczanych do klasyfikacji FIS, podczas których Mae walczyła o kwalifikację olimpijską.

Już w lipcu 2014 roku Słoweńska Federacja Narciarska zawiesiła czterech swoich pracowników po stwierdzeniu manipulowania przez nich wynikami Mae, co dało jej kwalifikację olimpijską do Soczi. Aby zakwalifikować się na olimpiadę Mae musiała zdobyć wymaganą przepisami FIS liczbę punktów w zawodach pucharowych zaplanowanych w Szwecji, Norwegii, Szwajcarii i Słowenii. W Soczi reprezentowała państwo swego ojca- Tajlandię, pod nazwiskiem Vanessa Vanakom. Kontrola rezultatów uzyskanych przez Mae w Słowenii pozwoliła znaleźć dowody na fałszowanie rezultatów.

– Na liście startowej była osoba, która w ogóle nie wystąpiła, natomiast jeden z uczestników, który nie ukończył zawodów, został sklasyfikowany na wysokim miejscu. Ponadto wpisana data zawodów nie zgadzała się ze stanem faktycznym– potwierdził w lipcu prezes słoweńskiej federacji Jurij Zurej.

W Soczi Mae rywalizowała w slalomie gigancie, w którym zajęła 67., ostatnie miejsce (konkurencji nie ukończyły 23 zawodniczki). Do złotej medalistki Słowenki Tiny Maze straciła 50 sekund.