FIS Schüler Grand Prix: Zawody najmłodszych już za nami!

FIS-logoW niemieckim Ruhpolding odbyły się prestiżowe zawody dla najmłodszych skoczków i skoczkiń narciarskich FIS Schüler Grand Prix. W sobotę i niedzielę (30. i 31. sierpnia) rozegrane zostały konkursy: indywidualny i drużynowy, w którym najlepiej z Biało-Czerwonych spisała się Paulina Cieślar, zajmując szóste miejsce (konkurs indywidualny).

Zawodnicy rywalizowali w czterech kategoriach. W kategorii dziewczynek z rocznika 2002 wygrała Czeszka Stepanka Ptackova (39 i 39,5 m; 222.9 pkt). Na podium znalazły się również dwie zawodniczki z Niemiec –  Pauline Stephani (36,5 i 39,0 m; 212.2 pkt) oraz Alina Ihle (37,5 i 40,0 m; 212.0 pkt). W  tym konkursie startowały dwie nasze zawodniczki. Paulina Cieślar zajęła 6. miejsce, a tuż za nią uplasowała się Róża Pawlikowska. Wśród dziewczynek z rocznika 2003-2004 najlepsza okazała się Emilia Görlich z Niemiec, która oddając skoki na 36 m i 39,5 m otrzymała notę 210.2 punktu. Na drugim miejscu uplasowała się jej rodaczka Cindy Haasch (35 i 37 m; 201.3 pkt). Podium uzupełniła Austriaczka-  Sandra Zopf (35 i 36,5 m; 198.1 pkt).

W takich samych przedziałach wiekowych konkurowali także chłopcy. Wśród  zawodników z rocznika 2002 wygrał Niemiec Frederik Jäger (40 i 42 m; 232.8 pkt). Na podium znaleźli się również jego rodak Finn Braun (39,5 i 40,5 m; 224.pkt) oraz Słoweniec Jernej Presecnik (39 i 40 m; 223.6 pkt). W rywalizacji uczestniczyło dwóch Polaków – Oskar Rojek (11. miejsce) i Bartłomiej Klimowski (14. miejsce). W roczniku 2003-2004 triumfował Emanuel Schmid z Niemiec (40 i 41,5 m; 226.1 pkt), który pokonał Szwajcara Leana Niederbergera (39 i 40,5 m; 225.8 pkt) i Słoweńca Matiję Prosenca (38,5 i 39,5 m; 223.7 pkt). Tutaj również mieliśmy dwóch swoich reprezentantów: Jan Rzadkosz (14. miejsce) i Jan Bukowski (16. miejsce).

W niedzielę odbył się konkurs drużynowy, w którym zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach 12 i 13 lat. W każdej z tych kategorii startowało po osiem drużyn. W kategorii do 12 lat zwyciężyła pierwsza drużyna Niemiec (Emilia Goerlich, Hannes Gehring, Sebastian Schwarz i Emanuel Schmid), która o prawie 20 punktów wyprzedziła  reprezentację Austrii, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się drużyna ze Słowenii. Najlepiej z polskich zawodników spisał się Jan Radkosz, który razem z zespołem ukraińsko-fińsko-polskim zajął piąte miejsce. W kategorii do 13 lat triumfowała druga reprezentacja Niemiec, która o ponad 30 punktów wyprzedziła drużynę Słowenii, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła druga reprezentacja Austrii. W tej kategorii wiekowej startowało czterech reprezentantów Polski: Bartłomiej Klimowski, Oskar Rojek, Paulina Cieślar i Roża Pawlikowska. Najlepiej z Biało-Czerwonych spisała się pierwsza trójka, która wspólnie z reprezentantem Włoch – Matti Kolari zajęła piątą pozycję. Natomiast Róża Pawlikowska wspólnie z włoskimi zawodnikami uplasowała się na siódmym miejscu.

Źródło: pzn.pl