FIS nie jest gotowy na przełom. “Początek był dobry, ale…”. Pertile zamyka marzenia

Screen: Eurosport

– Dziewczyny udowodniły, że zasłużyły na tę szansę i kolejne rekordy są jak najbardziej możliwe – mówił nam po historycznym konkursie lotów kobiet Daniel Tschofenig. Austriacki skoczek mocno się jednak rozczaruje, bo FIS nie planuje aktualnie zmagań o punkty Pucharu Świata w tej konkurencji kobiet. 

Screen: Eurosport

– Początek był dobry, ale nie na tyle dobry, by w przyszłym roku mieć Puchar Świata. To było fantastyczne wydarzenie, ale jednocześnie musimy być realistami – powiedział Sandro Pertile w rozmowie dla VG. Norwegowie natychmiast komentują, że chociaż dyrektor PŚ mężczyzn nie ma prawa głosu, to jego zdanie z pewnością zostanie uznane przez komisję ds. skoków przy FIS. Obrady w kwietniu.

Było świetnie, ale… jeszcze nie teraz

– Wszystkie dziewczyny potrafią skakać, ale nie wszystkie latać. Ważne, że możemy wspierać rozwój poprzez korzystanie z jeszcze większych skoczni – dodaje Pertile.

Nieco inne zdanie na ten temat miał trener polskich skoczków. – Byliśmy bardzo podekscytowani. Loty to wyzwanie techniczne. Skocznia jest wielka, panie drobne, ale dziewczyny się spisały bardzo dobrze. W żadnym momencie nie było zagrożenia bezpieczeństwa. Tego typu zmagania powinny być kontynuowane. Jeśli tak się stanie, to będę je oglądać z przyjemnością – wyznał trener polskich skoczków – Thomas Thurnbichler.

Swoją opinię wygłosiła też Maren Lundby. – Pokazaliśmy, że stać nas na to. Całkowicie się zgadzam, że powinniśmy skakać więcej na dużych skoczniach w Pucharze Świata, trzeba to wprowadzić, ale trzymać się z daleka od latania na nartach, kiedy to wcale nie jest niebezpieczne, a my to opanujemy… Po co się powstrzymywać? – pyta w rozmowie z VG wicemistrzyni świata.

Wszystko wskazuje jednak na to, że jeśli w przyszłym roku panie będą mogły rywalizować na mamucie, to wciąż bez punktów Pucharu Świata.

 

Źródło: VG / Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj