FIS Cup w Villach. Tinkara Komar i Maximilian Ortner triumfują w trzeciej lidze

13:47, 20.02.2021 Stanisław Zyga Aktualizacja: 14:52, 20.02.2021

Dzisiaj w austriackim Villach odbyły się 2 konkursy z cyklu FIS Cup. W rywalizacji kobiet zwyciężyła piętnastolatka ze Słowenii, Tinkara Komar. Po zawodach pań odbył się konkurs mężczyzn, który został totalnie zdominowany przez Austriaków. Zajęli oni 9 czołowych miejsc, a najlepszym z nich okazał się Maximilian Ortner. Punkty zdobyło 4 Polaków.

Dzień w Villach rozpoczął się od porannego konkursu pań. Już po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się zaledwie piętnastoletnia Tinkara Komar. Słowenka z rocznika 2005 wyprzedzała na półmetku zmagań Austriaczkę, Katharinę Ellmauer. Trzecią pozycję zajmowała Niemka, Lia Boehme, która jest rówieśniczką Komar. Druga seria nie przyniosła wielkich zmian na czele stawki. Podium pozostało w tym samym składzie, z tą różnicą, że Boehme wyprzedziła Ellmauer. Tinkara Komar triumfowała w zawodach z przewagą 0,6 punktu nad Niemką. Tuż za podium znalazła się, znana z Pucharu Świata, Stepanka Ptackova. W konkursie wzięło udział zaledwie 16 zawodniczek z 4 krajów: Słowenii, Austrii, Niemiec i Czech.

Wyniki konkursu kobiet

Dużo mocniej obsadzony był konkurs panów, w którym wystąpiło 5 reprezentantów Polski. Nasi skoczkowie stanowili jednak tylko tło dla popisów austriackich zawodników. Po pierwszej serii zajmowali oni pierwszych 7 miejsc. Prowadził Maximilian Ortner ex aequo z Francisco Moerthem, a podium uzupełniał ich starszy kolega, Clemens Aigner. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany był Wiktor Pękala, zajmujący 19 pozycję. Do drugiej serii awansowało 4 biało-czerwonych. Ta sztuka nie udała się jedynie Krzysztofowi Kiecie, który ukończył zmagania na 36 miejscu. Runda finałowa potwierdziła dominację gospodarzy, którzy zajęli ostatecznie całą czołową dziewiątkę. Najlepszym skoczkiem reszty świata okazał się Rosjanin, Aleksandr Bażenow. Konkurs wygrał Maximilian Ortner, który wyprzedził Francisco Moertha. Na trzecim miejscu ukończył zawody Stefan Huber, spychając z podium Clemensa Aignera. Polacy zajęli miejsca w trzeciej dziesiątce. Szymon Zapotoczny był 23, Wiktor Pękala 25, Stanisław Ciszek 26, a Karol Niemczyk 29.

Wyniki konkursu mężczyzn

Ciekawostką zawodów był występ serbskiego skoczka, Nikoli Stevanovicia. Nikola osiągnął 36 metrów i zakończył zmagania z zerowym dorobkiem punktowym i stratą prawie 60 oczek do przedostatniego zawodnika. Już jutro odbędą się kolejne konkursy kobiet i mężczyzn na normalnej skoczni w Villach.