FIS Cup w Lahti. Hannes Landerer zwycięża, Jan Habdas z punktami

fot. M. Rudzińska

Austriacka dominacja w trzeciej lidze skoków. Hannes Landerer wygrał sobotnie zawody z cyklu FIS Cup, a pozostałe miejsca na podium zajęli Szwajcar Dominik Peter i rodak zwycięzcy, Maximilian Ortner. Na normalnej skoczni w Lahti słabo spisali się Polacy, wśród których punktował jedynie Jan Habdas, zajmując 26 miejsce.

fot. M. Rudzińska

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Dominik Peter po skoku na odległość 99,5 metrów, a za nim plasowało się aż 4 Austriaków. Byli to, kolejno, Stefan Huber, Hannes Landerer, Maximilian Ortner i Jonas Schuster. Ex aequo z tym ostatnim sklasyfikowany był Włoch, Giovanni Bresadola. Niestety, poniżej oczekiwań spisali się reprezentanci Polski. Do drugiej serii zakwalifikował się jedynie Jan Habdas, sklasyfikowany na 28 pozycji. Arkadiusz Jojko zajął 34 miejsce, Mateusz Gruszka był 40, Kacper Juroszek 49, a Adam Niżnik 51. Druga seria zawodów przyniosła awans Habdasa o 2 miejsca. To, co najciekawsze, działo się jednak na czele stawki. Dominik Peter nie obronił prowadzenia i ukończył konkurs na 2 miejscu, tuż za Landererem. Na 3 miejsce wskoczył Maximilian Ortner, spychając w ten sposób z podium Stefana Hubera, który zakończył zawody na 5 pozycji.

Wyniki konkursu

Huber to najwyżej sklasyfikowany w dzisiejszym konkursie zawodnik, nie będący już w wieku juniorskim. Nie jest to przypadek, bowiem już za kilka dni w Lahti rozpoczną się mistrzostwa świata juniorów. Weekendowe zmagania trzecioligowców to dla fińskiej miejscowości próba generalna przed tym wydarzeniem. Wielu skoczków, którzy planują wystąpić w juniorskim czempionacie, pojawiło się na starcie już dzisiaj w zawodach FIS Cup. Ta próba zdecydowanie najlepiej wypadła dla Austriaków, którzy będą faworytami juniorskiej rywalizacji o medale.

W klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup prowadzi Stefan Huber przed swoimi rodakami, Niklasem Bachlingerem i Clemensem Aignerem. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Tomasz Pilch, który zajmuje 25 miejsce. Już jutro odbędą się kolejne zmagania na normalnej skoczni w Lahti. Konkurs wystartuje o godzinie 16.

Klasyfikacja generalna FIS Cup

Źródło: informacja własna