FIS Cup w Falun. Zwycięstwo Resingera. Habdas tuż za podium

16:13, 13.11.2021 Łukasz Serba Aktualizacja: 18:01, 13.11.2021

Za nami pierwszy oficjalny konkurs olimpijskiej zimy. W zawodach FIS Cup na skoczni Lugnet (HS 100) w szwedzkim Falun triumfował Austriak, Peter Resinger. Tuż za podium rywalizację ukończył Jan Habdas. Punkty zdobyło pięciu biało-czerwonych.

Matthias Wilke, Public domain, via Wikimedia Commons

Dobry wynik Habdasa

Zawody na skoczni Lugnet (HS 100) były pierwszymi w warunkach typowo zimowych. W sobotnim konkursie zwycięstwo odniósł Austriak Peter Resinger, który uzyskał 95 m oraz 92,5 m, co dało mu łączną notę 250 pkt. Drugi, ze stratą 4 pkt był jego rodak, Francisco Moerth (94,5 m, 94 m), a trzeci Niemiec Justin Lisso (94 m, 93 m), tracący do zwycięzcy 5,6 pkt.

Tuż za podium rywalizację ukończył Jan Habdas. Szósty zawodnik niedawno rozegranych Mistrzostw Polski oddał dwa skoki na odległości 92,5 m, a do miejsca na podium zabrakło mu zaledwie 0,4 pkt.

Pięciu Polaków w trzydziestce

Punkty zdobyło łącznie pięciu z sześciu biało-czerwonych. Poza czwartym Habdasem byli to również 11. Arkadiusz Jojko (90 m, 95,5 m), 27. Klemens Joniak (86,5 m, 85 m), 29. Adam Niżnik (86 m, 81 m) oraz zdyskwalifikowany na niewłaściwy kombinezon Szymon Zapotoczny. Miejsca w najlepszej "30" zabrakło dla starszego z braci Jojko, Szymona, który po skoku na 86 m finiszował 31.

Sytuacja w "generalce"

Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Francisko Moerth (527 pkt), który wyprzedza nieobecnego w Szwecji swojego rodaka, Janniego Reisenauera (450 pkt) oraz Niemca Felixa Hoffmanna (440 pkt). Tuż za najlepszą trójką plasuje się najwyżej sklasyfikowany z podopiecznych Daniela Kwiatkowskiego, Jan Habdas (407 pkt).

Kolejny konkurs w ramach zawodów FIS Cup w szwedzkim Falun odbędzie się jutro. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 14. Zawody poprzedzi seria próbna (13:00).

źródło: Informacja własna