FIS Cup w Falun. Ortner najlepszy. Habdas na podium

15:13, 14.11.2021 Aleksandra Kuzioła Aktualizacja: 15:55, 14.11.2021

W niedzielnym konkursie trzeciej ligi w szwedzkim Falun triumfował Maximilian Ortner. Najlepszym z Polaków był Jan Habdas, który ukończył rywalizację na drugiej pozycji ex aequo z Clemensem Aignerem. W pierwszej dziesiątce uplasował się także Arkadiusz Jojko.

Ortner na prowadzeniu

Po pierwszej serii rywalizacji na czele tabeli plasował się Maximilian Ortner. Austriak po skoku na 99 metr wyprzedzał o 1,1 punktu zajmującego drugie miejsce Justina Lisso. Trzeci był Peter Resinger, czwarty Clemens Aigner, a piąty Marco Woergoetter. Na szóstym miejscu plasowało się ex aequo czterech zawodników - Jan Habdas, Luca Roth, Hannes Landerer oraz Arkadiusz Jojko. Czołową dziesiątkę zamykał Kilian Maerkl.

Do drugiej rundy awansowali też czterej pozostali reprezentanci Polski. Na półmetku osiemnastą lokatę zajmował Klemens Joniak, a dwudziestą pierwszą Szymon Zapotoczny. Dwudziesty trzeci był Szymon Jojko, a dwudziesty ósmy Adam Niżnik.

Podium dla Habdasa

Finalnie prowadzenie z pierwszej serii utrzymał Ortner (92 m). Na drugiej pozycji uplasowali się ex aequo Jan Habdas (94,5 m) oraz Clemens Aigner (94 m). Do zwycięstwa zabrakło im 1,3 punktu. Dla Polaka to najlepszy rezultat w karierze (dotychczas najlepszym wynikiem było trzecie miejsce z wrześniowego konkursu FIS Cup w Lahti). Na kolejnych pozycjach uplasowali się Justin Lisso, Peter Resinger oraz kolejny z Biało-Czerwonych - Arkadiusz Jojko.

Rezultat z pierwszej serii poprawił Klemens Joniak, który po skoku na 90,5 metra ukończył niedzielną rywalizację na szesnastej pozycji. Dwudziesty drugi był Szymon Jojko, a dwudziesty czwarty Szymon Zapotoczny. Adam Niżnik został zdyskwalifikowany po swojej drugiej próbie.

Moerth przed Habdasem

Po rozegranych dotychczas konkursach liderem klasyfikacji generalnej FIS Cup jest Francisco Moerth, który zgromadził 532 punkty. Na drugim miejscu plasuje się Jan Habdas. Polak ma na swoim koncie 487 "oczek". Kolejne zawody trzeciej ligi zostaną rozegrane 11 i 12 grudnia w szwajcarskim Kanderstegu.